'Ona güç veren hareketi, halkı ve sanatıydı...'

'Ona güç veren hareketi, halkı ve sanatıydı...'

Hozan Serhat’ın yaşamını yitirişinin 17’nci yıl dönümünde ağabeyi Arif Alpdoğan anlattı. Alpdoğan, 'Serhat, toplumu esas alıyordu. Ezgilerinde şefkati ve halkını görürsünüz. Ona güç veren hareketi, halkı ve sanatını hiçbir şeye değişmedi. Sanatını bu kadar güçlü kılan da bu özellikleriydi' dedi

HABER MERKEZİ - Kürt halkının unutamadığı ozanlardan Süleyman Alpdoğan'ı (Hozan Serhat) yaşamını yitirişinin 17’nci yıl dönümünde ağabeyi Arif Alpdoğan anlattı. Hozan Serhat'ın çocukluktan beri yaratıcı ve sempatik bir kişiliğe sahip olduğunu ifade eden ağabey Alpdoğan, Hozan Serhat'ın konservatuar yıllarında ve sonrasında dengbêjlik başta olmak üzere Kürt müziğine ve kültürüne yönelik büyük çalışmalar yaptığını dile getirdi. Kardeşinin yaşadığı ideolojik değişimin sanatını çok farklı noktalara taşıdığını söyleyen Alpdoğan, "Sizi tutabilecek bir yaşamsal kaynak olması gerekiyor. Bu kaynak öyle olmalı ki halkı besleyebilmelidir. Hareket olmadan sanat olmaz. Sanat her ne kadar bireysel yapılıyor gibi görünse de bir organizasyon işidir. En başta bilinç organizasyonu işidir. Yaratıcılıktır. Serhat bunu en iyi şekilde başardı. Bu organizasyon içerisinde inanç ile sevgi ile ve şefkat ile yaklaşıyordu. Ezgilerinde dikkat ederseniz şefkati ve halkı görürsünüz" ifadelerinde bulundu.

'On da tamda sanatçı ruhu vardı'

Hozan Serhat'ın dengbêjler ile beraber türkülerin oluşumunu, arşivlenmesini, ezgilerin oluşumunu büyük bir merakla araştırdığını anlatan Alpdoğan, "Sanata böyle felsefik yaklaşımı bana ilginç gelmişti. Özellikle dengbêjlere ilişkin yaklaşımı çok şaşırtıcıydı. Tarihsel ve felsefik yaklaşıyordu. Toplumu esas alıyordu. Onda tam bir sanatçı ruhu vardı. Ona her zaman güç veren hareketti. Halkını ve sanatını hiçbir şeye değişmedi. Sanatını bu kadar güçlü kılan da bu özellikleriydi. Bize sanatın sadece medya ile alakalı olmadığını gösterdi" dedi. Alptekin, kardeşinin sanata ve mücadeleye yaklaşımı ile halk nezdinde ölümsüzlüğe ulaştığına dikkat çekti.

Hozan Serhat kimdir...

24 Temmuz 1970 yılında Agirî'nin Zêtikan (Eleşkirt) ilçesinde, 5 kardeşin en küçüğü olarak dünyaya gelen Hozan Serhat, babasının yaşamını yitirmesi üzerine ailesi ile Panos'a (Patnos) yerleşir. Çocukluk ve gençlik yıllarını burada geçiren Hozan Serhat, ilk ve ortaokul ile liseyi ilçede tamamlar. Meraklı kişiliği ile sürekli farklı şeylere kafa yoran Hozan Serhat, henüz 7 yaşında kendisinden 5 yaş büyük olan ağabeyi Arif Alpdoğan'ın bağlamasına merak sarar ve kendince tıngırdatmaya başlar. 1991 yılında PKK'ye katılan Serhat, ilk görev yeri olan Haftanin'in ardından Mahsun Korkmaz Akademisi'ne geçer. Müzik çalışmaları için Avrupa'da bulunan Hünerkom'a giden Serhat, 1996 yılında tekrar Kürdistan'a döner. Zap'ta birkaç ay kaldıktan sonra Hewlêr'de bulunan Mezopotamya Kültür Merkezi'ne giden Serhat, Güney Kürdistan'ın hemen her yerinde sanat etkinliklerine katılır. Daha sonra Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (YNK) saldırıları sonucu Süleyemaniye'den ayrılan Serhat, 22 Temmuz 1999 yılında Şirnex’in Elkê (Beytüşşebap) ilçesinde çıkan bir çatışmada ölümsüzler kervanına katılır.

 

(DİHA)

 ↳Son Güncelleme: 03 Ağustos 2016 12:05

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür