Mülteciler sömürü düzenine dahil ediliyor

Mülteciler sömürü düzenine dahil ediliyor

İZMİR / DİHA - Türkiye’de yaşayan yaklaşık 3 milyon Suriyeli mülteci her türlü güvenceden yoksun ayrımcı ve ötekileştirici uygulamalarla karşı karşıya. Mültecilerin uzun süreli düşük ücretle ve kayıt dışı çalıştırılmasına tepki gösteren Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, mültecilerin illegal yollarla çalıştırılarak emek sömürüsünün bir parçası haline getirildiğini belirtti, adil ve eşit koşullarda çalıştırılmalarını istedi.

Sarı, uluslararası sözleşmelerin uygulanmamasının mültecilerin emeğinin sömürülmesine yol açtığını, yerli işçiden daha fazla etkilediğini söyledi. Az gelişmiş ülkelerde mülteci işçilerin kaçak, ucuz iş gücü ve emek sömürüsünü arttırdığına dikkat çeken sendikacı Sarı, AKP hükümetinin bir an önce sürdürdüğü savaş politikalarından vazgeçerek, tüm işçilerin haklarını vermesini istedi.

DİSK İzmir 3 No’lu şube başkanı Gürol Doğan da, her insanın çalışma hakkı olduğunu hatırlatarak, hükümetin mültecileri istihdam etme amacı olmadığını, aksine sömürü düzenine dahil etmek istenildiğini vurguladı. Doğan, adil ve eşit koşullarda tüm mültecilerin çalışmasından yana olduklarını dile getirdi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür