Bu fotoğrafta demokrasi yok

Bu fotoğrafta demokrasi yok

AKP ve Saray, askeri darbe girişimini bahane ederek kendi rejimini kuruyor. 90 yıl önce kurulan Kemalist rejimi çökerten Saray, yeni rejimin inşası için CHP’ye de rol verdi.

Kürtleri, Alevileri, sol ve demokratik güçleri dışlayan AKP-CHP-MHP Türk Milli Cephesi, demokrasiyi değil diktatörlüğü, darbe mekaniğini ve iç savaş zeminini güçlendiriyor.

ÇÖZÜM DEMOKRATİK GÜÇLERDE Erdoğan, askeri darbe girişimi sonrası AKP Genel Başbakanı Yıldırım, CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve MHP Lideri Bahçeli ile Sarayı’nda görüştü. HDP’nin, tüm demokratik güçlerin dışlandığı toplantıda, yıkılan Kemalist rejimin yerine kurulacak yeni rejimin tartışıldığı belirtiliyor. 

TÜRK MİLLİ CEPHESİ ÇÖZÜM DEĞİL Demokratikleşme yerine dikta adımlarına hız veren Saray, CHP’ye de ‘devletin bekası ve Kürtlere, Alevilere, demokratik güçlere karşı’Türk ‘Milli’cephesinde rol veriyor. Demirtaş, “HDP yokmuş gibi davranarak bir ‘Türk milli cephesi’etrafında sorunlar çözülemez”dedi

ANKARA - Tüm kurumlarıyla çökerttiği devleti başkanlık sistemi ile yeniden düzenlemek isteyen Erdoğan, CHP ve MHP liderlerini ‘Saray’da ağırladı. HDP ve temsil ettiği demokrasi güçlerini dışlayan Erdoğan’ın CHP’ye de rol biçerek oluşturmak istediği ‘Türk Milli cephesi’ iç savaş zeminini güçlendiriyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yaptığı çağrıya olumlu cevap veren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli, “Kaçak Saray” dedikleri Saray’a ilk kez gitti. Erdoğan’ın 19 Ekim 2015 tarihinde yaptığı konuşmada “tıpış tıpış geleceksiniz” dediği Saray’daki zirveye Kılıçdağolu ve Bahçeli’nin yanı sıra AKP lideri ve Başbakan Binali Yıldırım da katıldı. 2 saat 40 dakika süren ve Kürtlerin, Alevilerin ve demokratik güçlerin temsilcisi HDP’nin dışlandığı “Saray Zirvesi” demokrasiyi değil darbe mekaniğini ve iç savaş zeminini güçlendiriyor.

Çiğlik ve akılsızlık zirvesi

Partisi HDP’nin ve temsil ettiği demokrasi güçlerinin dışlandığı zirveyi değerlendiren Eşbaşkan Selahattin Demirtaş, Türkiye’nin sorunlarını HDP’siz çözeleceğini sanmanın çiğlik ve akılsızlık olduğunu söyledi. Demirtaş, “HDP yokmuş gibi davranarak bir ‘Türk milli cephesi’ etrafında sorunları çözeceğiz derlerse bu yaklaşım çok yanlış ve eksik” dedi.

HDP demokrasinin anahtarı

Demirtaş, şöyle devam etti: “Darbe girişiminin sonuçlarını henüz yeterince idrak edemediklerinin göstergesidir. Türkiye’de demokrasinin anahtarı HDP’dir, HDP’nin temsil ettiği toplumsal kesimlerdir. Darbeyi tetikleyen de, Kürt sorununu askere-orduya havale etmiş olan anlayıştır. Şimdi bir kez daha HDP yokmuş gibi davranarak bir ‘Türk milli cephesi’ etrafında sorunları çözeceğiz derlerse kendileri bilir, ama bu yaklaşım çok yanlış ve eksik.” CHP’nin Meclis’in 3’üncü partisi olan HDP’nin dışlanmasını içine sindirmesinin de tuhaf olduğuna dikkat çeken Demirtaş, “Gerçekten darbecilerin ne yapmak istediklerini anlamadıklarını gösteren bir gelişme. Darbeciler bir ayrışma yapmak istiyor, bunlar da ekmeğine yağ sürüyorlar. Yaptıkları budur. HDP’ye karşı büyük bir kişisel öfke de duyuyorlar. Çünkü HDP en nihayetinde AKP’ye karşı en sert muhalefeti yürüten parti” dedi.

Buradan bir çözüm çıkmaz

Demirtaş, toplumun bir araya gelebildiğini ancak siyasetin bir araya gelemediğine dikkat çekerek, “Buradan bir çözüm çıkmaz. Hangi konuda anlaşmıyorlar ki, bu toplantıda anlaşabilsinler. Birçok konuda farklı düşünen biziz. Bu üç partinin bizimle bir şekilde uzlaşması, anlaşması gerekiyor. Bu üç parti, üç anlayış bir araya gelip biz anlaştık dediğinde Türkiye’de sorunlar çözülmüyor açıkçası” diye konuştu. HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, liderler zirvesi için CHP tabanı ile CHP içindeki milletvekillerinin nerede durdukları konusunda net bir irade ortaya koymasının önemli olduğunu da kaydederek, “Darbelere karşı olmak AKP ile birlikte olmak anlamına gelmiyor” dedi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür