YIKANLAR YIKILIYOR

YIKANLAR YIKILIYOR

Erdoğan ve darbeci askerlerin Kürt düşmanlığı üzerinden yaptığı ittifak, Nusaybin'in enkazı altında kaldı. Nusaybin sendromu darbe girişimi olarak, döndü. Kürt sorununda savaş siyaseti yeni darbelere zemin sunacak.

Savaş uçakları ve kimyasal silahların kullanılarak savaş suçlarının işlendiği Nisêbîn’de (Nusaybin) devletin girdiği kirli ittifakların en çok çatırdadığı nokta oldu. Devlet, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “yakın yıkın” talimatı ile yerle bir ettiği Nisêbîn’de yasağın sürdüğü 134 günün sonunda girdiği ittifakların çökmesi ile enkaz altında kaldı. Aldığı talimatla Cizîr ve Sûr’daki soykırım saldırılarını yöneten 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti başta olmak üzere Kürdistan’daki katliamcılar ittifakın bozulması ile tutuklandı.

Nisêbîn sendromu

YPS’nin hem psikolojik hem de taktiksel olarak sağladığı üstünlük, JÖH ve PÖH’ler arasındaki çatlağı her geçen gün daha da büyüterek tarihe Nisêbîn Sendromu olarak geçti. Devlet güçleri en ağır kayıplarını burada verirken, devlet güçleri Nisêbîn direnişi boyunca istifa çalkantıları ile boğuştu. Nisêbîn’de aylarca süren operasyon nedeniyle JÖH ve PÖH’ün psikolojisik çöküntü yaşadığı sık sık medyaya yansıdı. Genelkurmay Başkanlığı bir uzman çavuşun intihar ettiği ilçeye GATA’dan geçici görevle psikiyatrlar göndermek zorunda kaldı.

Bilanço ağır

Emniyet Amiri Doğan Sakarya, Binbaşı Ahmet Karaman ile Bingöl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürü Zafer Kurt, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 2 yakın koruması Erkan Başpehlivan ve Salih Taç, üst düzey özel harekat polisleri ve teğmenlerin aralarında bulunduğu onlarca asker ve polisin yaşamını yitirdiği ilçede, kayıplar arttıkça saldırının boyutu da her geçen gün daha da şiddetlendi. Nisêbîn’de 6 mahalle dışında yasağın kısmi olarak kaldırılmasının ardından ilçede devletin 134 gün boyunca yaptığı vahşet, gün yüzüne çıktı.

Yağma, yıkım, talan

Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesinde 14 Mart’ta ilan edilen “sokağa çıkma yasağı”nın valilik tarafından 134 gün sonra kısmi olarak kaldırılmasının ardından halk ilçeye akın etti. İlçe girişinde kurulan polis kontrol noktalarında uzun araç kuyrukları oluştu. Arama noktalarında sıkı kimlik ve araç muayene kontrolü ardından ilçeye giriş yapılabiliniyor. Abdulkadir Paşa, Fırat, Dicle, Yenişehir, Zeynel Abidin ve Kışla mahallelerinde evleri olan yurttaşlar, tel örgülerden kaynaklı sokağına giriş yapmaktan sıkıntılar yaşadı. Tank, top ve uçaklar tarafından bombalanan ilçede, büyük bir yıkım meydana gelmiş durumda. Özellikle Zeynel Abidin Mahallesi bitişiğinde esnafın yoğun olarak işyerlerine sahip olduğu Kaçakçılar Çarşısı’nda (Sûka Qeçexçiya) bulunan dükkânların tamamı yağmalanmış ve ateşe verilmiş. Yasaklı mahallelerin etrafı tel örgülerle kapatılırken, bir yandan da bariyerlerle sokaklara giriş yasak halde. Öfke içinde yıkıntılara bakan halk, bütün birikintilerinin yok edildiğini dile getirdi. İlçede en yoğun yıkımın ise Abdulkadir Paşa Mahallesi’nde yapıldığı görüldü. Cami ve inanç merkezlerinin yıkıldığı kentte evler ve sokaklar tanınamaz halde.

Mühimmat açıkta

Bir çok evin özel hareket polisi tarafından karargah olarak kullandığı görüldü. Musa Anter Parkı içinde bulunan ağaçlar bile yerlerinden sökülmüş. Mahallelerde çok sayıda patlamaya hazır mühimmat da gözle görülür biçimde terk edilmiş.

Havuz medyası aklama peşinde

Acılar içinde evlerini görmeye gelen insanlar, bir yandan da zırhlı araçlarla devriye gezen polisin psikolojik baskısı ve kışkırtıcı hareketlerine maruz kalıyor. Zırhlı araçlar içinde fotoğraf ve görüntü kaydeden havuz gazetecilerinin ise devlet güçlerini aklamaya dönük röportajlar aldığı dikkat çekti. Aynı zamanda Hükümet Konağı’nı da karargaha çeviren polis özel harekat ve jandarma özel harekatın binaya çok sayıda dinleme cihazları yerleştirdiği de görüldü.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür