Doğal ve kültürel varlıkları koruyacağız

Doğal ve kültürel varlıkları koruyacağız

UNESCO’nun yaptığı toplantıda Dünya Miras Listesi’nde yer alan Amed Kalesi ve Hewsel Bahçeleri’nin durumuna değinilmemesine karşı gerçekleşen ‘UNESCO Neyi Koruyor’ Karşı Forum yayınladığı sonuç bildirgesinde, ‘Kültürel ve doğal varlıkları herkesle birlikte korumaya kararlıyız’ denildi

HABER MERKEZİ - UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin 10-20 Temmuz 2016 tarihleri arasında İstanbul’da 40. Toplantısı’nda Dünya Miras Listesi’nde yer alan Amed Surları’nın ve Hewsel Bahçeleri’nin gündemlerinde olmamasına karşılık “UNESCO Neyi Koruyor” başlıklı karşı forum 19 Temmuz’da düzenlendi. 68 kurumun çağrısıyla gerçekleşen Karşı Forumun sonuç bildirgesi yayınlandı. Forumda Dünya Miras Listesi’ne giren veya listede yer almayan tüm varlıkların korunmasına yönelik deneyimler, mücadeleler paylaşıldı. Karşı Forum; Irak’ta ve Bingazi/Libya’da yıkımı yaşayan halklardan da karşılık buldu.

‘UNESCO toplantısı kabul edilemez’

Dünya Miras Alanları’ndaki yıkımların gündeme dahi alınmadığının ifade edildiği toplantıda, yaşananların sorumlusu olarak belirtilen Türkiye’nin ev sahipliğinde ve tüm bu olanların görmezden gelinerek yapılan UNESCO toplantısının kabul edilmediği belirtildi. Bildirgede, UNESCO’nun politikaları bağlı bulunduğu Birleşmiş Milletler’de olduğu gibi, üye devletlerin yaklaşımlarıyla belirlenmekte olduğu ifade edildi. Bu durumun UNESCO’ya bağlı Dünya Miras Komitesi’nde de geçerli olduğu kaydedildi.

“UNESCO Neyi Koruyor? sorusu ile başlanan forumda görülmüştür ki, UNESCO DMK, Dünya Mirası ilan ettiği yerlerin korunmasında yapısı gereği giderek daha pasif kalmaktadır. Komitenin toplantıları, üye devletlerin koruma sorunlarını görmezden gelip, birbirlerini aklamalarına neden olmakta, listeye alınmış yerlerin ise, korunmalarını etkin biçimde denetleyememektedir. Nitekim DMK’nın 40. Toplantısı, Türkiye’den Dünya Miras Listesi’ne girmiş iki önemli örneğin, Diyarbakır ve İstanbul’un koruma sorunlarının açıkça değerlendirmeye alınmadığı bir toplantı olmuştur. Bu durumda, UNESCO DMK, öncelikle kültürel ve doğal varlıkları korumak yerine, üzerindeki finansal ve diplomatik baskı oranında aslında sorgulamakla yükümlü olduğu üye devleti ve dolayısıyla kendisini korumakta olduğu söylenebilir.”

DMK restorasyon oyunlarına alet oluyor

“Kültürel varlıklar toplumlar gibi canlıdır ve koruma bu gerçek dikkate alınarak yapılmalıdır” sözlerine yer verilen bildirgede, yanlış restorasyonlar yapılarak yürütülen, kültür varlıklarını yok etmek için devletler tarafından stratejik olarak kullanılmakta olduğu ve Dünya Mirası Komitesi gibi kurumların da bu amaca alet olabildiği belirtildi.

Karşı Forum’un yol haritası

*UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin kültür varlıklarının korunması hedefiyle belirlediği ilkeler çerçevesinde, Dünya Miras Listesi’ne kabul ettiği kültür varlıklarının sahibi devletler tarafından geleceğe yönelik olarak korunmasında etkili ve tarafsız bir denetleme gücü oluşturamadığını, bu durumun kurumsal yapısına ilişkin sorunlardan kaynaklandığını tespit etmiştir.

*Bileşenlerinin etkileşimini artırmak için toplantılarını düzenli olarak sürdürecektir.

*Koruma altında olan bölgelerde yerel halkla toplantılar yapacak ve dayanışmayı büyütecektir.

*Koruma alanlarında gözlemlerini sürdürecek, sorunları belgelemeye devam edecek ve bunları kamuoyu ile açık olarak paylaşacaktır.

*Uluslararası dayanışmalarla iletişim kurup ortak etkinlikleri arttıracak.

*Sorunlara karşı mücadelede kullanılan hukuki araçlar ve etkili savunma yöntemlerini dünya çapında ortaklaştıracak, deneyimlerini kuramsal bilgiye dönüştürecektir.

*Tüm bu varlıkları üreten ve birlikte yaşayan halkları, dolayısıyla somut ve soyut değerleriyle bir bütün halinde ele alarak yaptığı işler üzerinden kurumsal kimliğini örmeye çalışacaktır.

*Doğal ve kültürel varlıklara karşı devletler tarafından yürütülen sistematik saldırıların, ancak toplumsal dayanışmayla engelleneceğini biliyoruz. Bu bilinçle, yaşam alanlarına yönelen her türlü siyasi müdahale ve askeri darbelerin halklar tarafından dayanışmayla durdurulacağına inanıyoruz.

*Kültürel ve doğal varlıkları, dayanışmaya katılmak isteyen herkesle birlikte korumaya kararlıyız.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür