Üç kişilik odaya altı kişi

Üç kişilik odaya altı kişi

Hüseyin AYKOL

Darbe girişiminin sabahında, yani 16 Temmuz 2016 Cumartesi günü, Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde kalanların odaları değiştirildi. Odalarda bulunan buzdolabı, leğen, su kovası, bulaşık sepeti, deterjan, sehpa, tabure gibi araç-gereçler toplanıp, depoya kaldırıldı. Üç kişi için inşa edilmiş odalara 6-7 kişi dolduruldu. Bu uygulama, yani 3 kişilik odaların altışar kişiye yükseltilmesine dair haberler, bana mektupla ulaşan tüm F Tipi cezaevlerinden gelmeye başladı. Bu yüzden, insanlar lavabonun kapısı önünde yerde yatmaya başladılar. Sık sık suları kesilen bu yerlerde, önümüzdeki dönemde aşırı sağlık sorunları yaratacak. Bu arada, Sincan’daki iki F Tipi Cezaevi’nin boşaltılması başlandı. Oraya darbecilerin toplanacağı, hatta yargılamanın bu kampüs içine inşa edilecek bir mahkemede yapılacağı belirtiliyor.

Havre Samirad, İran’ın Urmiye eyaletine bağlı Negede kentinde 1988 yılında doğdu. 2011 yılı, Bingöl merkezde sivil kıyafetleriyle gözaltına alınıp tutuklandı. Halen yargılamaları devam etse de, tamamlanan dosyalarından 29 kez ağırlaştırılmış hapis cezası, 400 yıl hapis cezası ve 2 milyon lirayı aşan para cezası almış durumda. Dava dosyaları karmakarışık halde bulunuyor. Bu konuda, insan hakları kuruluşları ve özellikle hukuk kurumları kendisine yardımcı olsa, iyi olur, herhalde.

Ahmet Tanrıverdi, yaklaşık on yıldır cezaevinde. Bu süre zarfında birçok hastalığa yakalandı. Hemoroit, ülser, siroz, fıtık, hepatit, varis, astım hastalığı bunlardan bazıları. Bu konularda tedavi edilmesi gerekirken, Erzurum H Tipi Cezaevi’nden 27 Temmuz 2015 günü Siverek T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Oradan 25 Nisan 2016 günü Ermenek M Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Yoğun talep ve uğraştan sonra tedavi amaçlı olarak 1 Temmuz 2016 günü Adana-Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Burada, 22 Temmuz 2016 günü Adana Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Ahmet Tanrıverdi, nihayet tedavisinin başladığını düşünüyordu ama meğerse burada sevk için rapor alınmış. Nitekim ertesi gün hastalardan Zekeriya Baysal, Adem Amaç, Abdulhaki Demir ve hasta olmayan Yasin Aka, Cengiz Nergiz, M. Ali Gümüş, Murat Gümüş, Musa Adsız ile birlikte Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Bu cezaevi, başka cezaevlerine sürgün edileceklerin toplandığı bir yer olduğundan, şimdi nereye gönderileceklerini merak ediyorlar.

İskenderun T Tipi Cezaevi’nde bulunan dokuz kişi, kapasite dolu denilerek İskenderun M Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Buraya gönderilen Cemal Doğan, A. Kerim Tekin, İlyas Sağlam, M. Emin Girgin, Mehmet Yıldızbakan, Ferhat Yıldıztekin, M. Roni Tavukçu, Kıvar İbrahim ve Ahmed Ajam ile birlikte, İskenderun M Tipi Cezaevi’nde bulunan okur sayımız 16’ya yükselmiş. İskenderun T Tipi Cezaevi’nde sadece ağırlaştırılmış müebbet cezası almış bulunan Cebrail Ancar kalmış bulunuyor. Belki o da başka bir yere sürgün edilmiş olabilir. Eğer öyleyse bize bildirirse, burada yayınlarız.

Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan Kenan Kara, Metin Kaplan, Seyhan Kurt, Ethem Aybar, A. Halim Kırtay, Yahya Altun, Sabah Dayan, İsmail Yakın, Metin Sağlık, Şaban Sidal, Ali Kaya, Mesut Demir, Çetin Çekiç, Fesih Taş, Rıdvan Aslan, Savaş Altun, Mevlüt Şimşek, Oktay Mert, Serhat Yüksek, Arif Bayram, Kemal Adıyaman, Rüstem Yılmaz, Ersin Aslan, Çetin Aşan, Harun Simin, Sezgin Bacı, Ferhat Musa, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

15 Temmuz 2016 günü girişilen darbe sonrasında sadece dışarıda değil, içeride de hak ihlalleri söz konusu. Örneğin Kandıra F Tipi Cezaevi’nde, geçen hafta telefonların hepsi ‘bozuldu’ ve mahpuslar aileleriyle haftalık olağan görüşmelerini yapamadılar.

Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Reşit Çağlı’nın cezası bir yılın altına düştü ve dört aydır ilçe cezaevlerinden birine sevk istiyor. Ancak “yer yok” denilerek, bu talep yerine getirilmiyor. Son altı aya girince de, ilçe cezaevine gitme hakkı kalmayacak.

Kepsut L Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Öztaş’ın yeni yayınlanan “Ülkeye dönüş” isimli anı-romanı elime ulaştı. Emeğine ve yüreğine sağlık. Teşekkür ediyorum.

Okunmuş kitaplarınızdan gönderebileceğiz bir adres veriyorum:

M. Roni Tavukçu - M Tipi Cezaevi / C-7 / İskenderun - HATAY

MEKTUBU GELENLER:

Mehmet Aktaş - Antalya L Tipi Cezaevi

Abdullah Güneş - Çankırı E Tipi Cezaevi

Cemal Doğan - İskenderun M Tipi Cezaevi

Veysi Arancak - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi

Mehmet Öztaş - Kepsut L Tipi Cezaevi

M. Enes Tunç - Kırıkkale F Tipi Cezaevi

A.Kahar Aksoy - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi

Ahmet Tanrıverdi

Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi

Serdar Tursun - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi

Ali Güler - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi

Reşat Çağlı - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

 

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür