Halep operasyonu için son hazırlık

Halep operasyonu için son hazırlık

Cenevre görüşmelerinde masaya güçlü oturmak isteyen Suriye ve Rusya, Halep operasyonu için son hazırlıkları yapıyor. ‘Dört koridor’ planından sonra dün de havadan kente ‘teslim olun’ bildirileri atıldı. Rusya, operasyona ilişkin 30 ülkenin askeri ateşelerine bilgi verdi

HALEP - Cenevre görüşmeleri öncesi Suriye ile Rusya, Halep’e başlatmayı planladıkları “büyük operasyon” için çalışmalarına hız verdi. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun operasyon öncesi kentte kalan sivilller ile silah bırakmayı kabul eden “muhaliflerin” tahliyesi için 4 koridorun açılacağını açıklamasının ardından dün kente savaş uçaklarından “teslim olun” bildirileri atıldı.

Kent kuşatılıyor

Suriye ordusu ise kentin kuşatmasını tamamlamaya çalışıyor. Suriye ordusunun Halep’teki kuşatmayı tamamlamak için Beni Zeyd Mahallesi’nin büyük bölümünde denetim sağladığı iddia ediliyor. Ayrıca ordu birliklerinin kentin giriş noktası olan Leyramon Kavşağı’nı da ele geçirdiği belirtiliyor.

Havadan bildiri atıldı

Halep’e uçak ve helikopterlerle atılan bildirilerde “güvenlik koridorları”nın yeri ve geçiş şartları yazılıyor. Bildiride silahlı elemanların güvenlik koridorundan geçtikten sonra önce gözaltına alınacağı ardından da “gerekli işlemlerin ardından ya serbest bırakılacağı ya da ceza verileceği” yazılıyor. Rusya Savunma Bakanlığı’nın ise Moskova yakınlarında yer alan Patriot parkında 30’a yakın ülkenin askeri ataşelerine Halep operasyonu hakkında bilgi vermek için toplantı yaptığı öğrenildi.

4 koridor planı

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şaygu, Rusya ile Suriye’nin Halep’e başlatacağı ortak operasyon öncesi kentteki sivillerin tahliyesi için 3, silah bırakmayı kabul eden savaşçılar için de bir koridorun açılacağını söylemişti. Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad da silah bırakıp teslim olmak isteyen kişiler için üç aylık af ilan etmişti. Silahlı elemanlar için açılması planlanan koridorun Halep’in kuzeyindeki Castello bölgesinden Efrîn ve Bab bölgelerine açılması endişelere neden olmuştu.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür