Heskîf’in çığlığına sessiz kalma!

Heskîf’in çığlığına sessiz kalma!

Ilısu Barajı nedeniyle 12 bin yıllık geçmiş, sular altında bırakılacak. Heskîf Yaşatma Derneği üyesi Arif Ayhan, restore edilmeyen Heskîf Kalesi’nin 5 yıldır kapalı olduğunu buna bağlı olarak turistlerin gelmediğini söyleyerek ‘Esnaf kepenk indirdi insanlar göç ediyor’ dedi

ÊLIH / DİHA - Dicle Nehri üzerinde yapılan Ilısu Barajı nedeniyle 12 bin yıllık geçmişe sahip Êlih’in (Batman) Heskîf (Hasankeyf) ilçesi sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya. Heskîfli yurttaşların tek geçim kaynağının turizm olduğunu söyleyen Heskîf’i Yaşatma Derneği Üyesi Arif Ayhan Heskîf Kalesi’nin kapatılmasıyla birlikte turizmin durma noktasına geldiğini söyledi. Ayhan, “İlçe Kaymakamı’na ve diğer yetkili kurumlara Heskîf Köprüsü’nün sular altında kalmasına rağmen ‘Neden restore ediliyor’ soruyoruz. Kaymakamlık, ‘Barajın ömrü zaten kısa, o yüzden köprü sular altında kalınca taşları yerlerinden sökülmesin ve sağlam kalsın. Sular çekildiğinde tekrar kullanılabilsin diye restore ediyoruz’ cevabını veriyor. Bu durum kabul edilemez” diye konuştu.

‘Tarihi Kale 5 yıldır kapalı’

İlçenin tepe noktasında bulunan tarihi Heskîf Kalesi ve suyun kenarında bulunan lokanta ile cafelerin kapatılmasıyla birlikte turizmin bittiğine dikkat çeken Ayhan, “Kalenin kapalı olduğunu duyan turistler ilçeye girmeden geri dönüyorlar. Kale de yaklaşık 5 yıldır kapalı. Tamamen sular altında kalacak körünün restorasyonu yapılıyorda kalenin neden yapılmıyor” şeklinde konuştu.

‘Turizmde daha fazla gelir var’

Yapılan araştırmalara göre Heskîf’in turizme kazandırılması ile birlikte yapılacak barajdan daha fazla gelir elde edileceğinin kanıtlandığını aktaran Ayhan, şunları söyledi: “30 - 40 yıllık bir baraj için tarihin yok olmasına karşıyız. Ya da elektriğe mi ihtiyaç var, güneş enerjisi ile elektrik elde edilebilir. Bunun bir sürü alternatif yolu var. Ömrü kısa bir baraj için insanlık yok olmasın. Ben halen baraj olacağına inanmıyorum ve belki Heskîf açık müze yapılır diye düşünüyorum.”

Tek bir tarihi eser taşınmadı

Son olarak medyada Zeynel Bey Türbesi’nin taşındığı yönündeki haberlere de değinen Ayhan, “Türbenin taşınması için daha alt yapı çalışmalarına dahi başlanmadı. Yine Tarihi Osmanlı Hamamı ile ilçede bulunan kale, klise, cami ve binlerce mağaranın taşınması imkânsız olduğu için sular altında kalacak” diye konuştu.

 ↳Son Güncelleme: 30 Temmuz 2016 13:11

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür