Çizgileri artık Rojava

Çizgileri artık Rojava

6 yaşından itibaren yanmış odun ve kömürle duvarlara resim yaparak resime başlayan Samir Kalo, artık Rojava Devrimi üzerine çizimler yapıyor. Kalo, şimdilerde ise 283 çocuğun hayatını kaybettiği Amûdê Sineması için sergi açma çalışmaları içinde

QAMIŞLO / ANHA - Samir Kalo 27 yaşında, Qamişlo’nun Hilêliyê Mahallesi’nde yaşıyor. İlk ve orta öğrenimini mahalledeki okulda gördü. Kalo’nun sanat tutkusu, 6 yaşındayken başladı. Kalo, o yaşlarda yanmış odunla duvarlara farklı farklı resimler çizmeyi seviyordu. Ailesinin maddi durumu yüzünden okulu bıraktı.

Okulu bıraktıktan sonra ailesine yardımcı olmak için çalışmaya başladı. Çalıştığı zamanlarda da resim yapmaya devam etti ve arta kalan zamanlarında tablolar çizmeyi sürdürdü.

Artık devrimi çiziyor

Kalo, ekonomik durumundan kaynaklı Qamişlo’dan çıkıyor ve Suriye’nin başkenti Şam’a gidiyor. Şam’da Gazze Direnişi konulu gerçekleştirilen resim yarışmasına katılıp Suriye dördüncüsü oldu. Bu yarışmadan sonra üniversitede Güzel Sanatlar okuma imkanı yakaladı. Daha sonra askere gider ve döndükten sonra da ekonomik durumdan kaynaklı Güney Kürdistan’a gitmek zorunda kalır. Kalo, Qamişlo’yu ve resim yapmayı çok sevdiği için Güney Kürdistan’da çok fazla kalmaz. Artık Rojava Devrimi üzerine çizimler yapan Kalo, arkadaşlarının da yardımıyla bir sergi açmayı planlıyor. Kalo’nun tablolarında Rojava’nın durumu ve devrimi görmek mümkün.

M

um ışığında resim yapıyor

Kalo, şimdi Qamişlo’da ressamlığa devam ediyor. Kalo, gündüz işlerini bitirdikten sonra, akşam saatlerinde mum ışığında resim yapıyor. Şimdiye kadar öne çıkan 35 tablosu var. Bütün tablolarda Rojava ve devrim teması hakim. Rojava Gençlik Hareketi, Kalo’ya destek oldu ve onun adına bir sergi hazırlığı yapılıyor. Kalo, çizimlerini çoğunlukla, Şehit Hogir Rojava Gençlik Merkezi’nde yapıyor

Öğretmenlik de yapıyor

Kalo’nun 3. sergisi Amûdê Sineması konulu, 4. sergisi ise Kadın Direnişi ve Özgür İradesi, Rojava ve Kobanê direnişi üzerine. Günler geçtikçe Kalo, tanınmaya başlıyor ve resimlerinden birçok genç etkileniyor. Onu tanıyanlar şehitler için de resimler yapmasını istiyor. Kalo, sadece resim yaparak değil, resim eğitimi için açılan eğitim devrelerinde de birçok gence eğitim vermesiyle de tanınıyor. Şimdiye kadar 8 eğitim devresinde öğretmenlik yaptı.

Amûdê Sineması’nı çiziyor

Samir Kalo, şimdilerde 283 çocuğun hayatını kaybettiği Amûdê Sineması olayı temalı bir sergi çalışması yapıyor. Resimlerini arkadaşlarının yardımıyla yapıyor. Kalo, şimdiye kadar toplamda 700 tablo yaptı, aynı zamanda bine yakın bireysel tablo çalışması var. Demokratik Toplum ve Eğitim Komitesi yöneticilerinden Kalo, ilkokul öğrencileri için hazırlanan materyallerin resimlerini de hazırlıyor. Bir hafta içerisinde çalışması son bulacak.↳Son Güncelleme: 03 Ağustos 2016 12:06

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür