İşten çıkarılanlar cemaat değil SES üyesi...

İşten çıkarılanlar cemaat değil SES üyesi...

Gülen cemaatine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Diyarbakır İl Müdürlüğü'nde görevden uzaklaştırılan 97 kişiden 83'ünün SES çalışanı olması tepkiye yol açtı. Müdürlük önünde yapılan açıklamada, cemaatçilere dokunulmadığına vurgu yapıldı

HABER MERKEZi - Olaganüstü Hal (OHAL) ile birlikte kamuda Feytullah Gülen Cemaat'i üyelerini temizleme adı altında toplu işten uzaklaştırmalara giden hükümetin, Amed'te Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde çalışan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyesi 82 kişiyi işten çıkarması protesto edildi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü önünde yapılan açıklamaya KESK ve Diyarbakır Tabipler Odası üyeleri de destek verdi.

'Liste nasıl ve kimler tarafından hazırlanıyor'

Açıklamada konuşan SES Diyarbakır Şubesi Kadın Sekreteri Fatma Yıldızhan, 15 Temmuz günü herkesin dehşet içerisinde izlediği darbe girişimi ile karşı karşıya kaldıklarını hatırlattı. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü bünyesinde kurumlarda 83'ü SES üyesi 97 çalışanın görevden uzaklaştırılması ve Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Şubesi'nin kapatılmasının kaygı verici olduğunu dile getiren Yıldızhan, "Bu listenin nerde, nasıl ve kimler tarafından hazırlandığı, en az açığa alınma kararı kadar önemlidir. Konu hakkında kurum çalışanlarının, bu listelerin hedef saptırmak için hazırladığına ilişkin ortak bir kanaate sahip olduklarını görmekteyiz" diye konuştu.

İşten çıkarılanlar SES üyesi...

İşten çıkarılanların neredeyse tamamının SES üyesi olduğuna dikkat çeken Yıldızhan, "Daha önce cemaat adına iş yapanlar, propaganda yapanlar, kendilerini temize çıkarmak ve kamufle etmek için özelikle SES üyelerini hedef göstermiştir. Herkes şunu bilmeli ki gerek sendikamız gerekse de mağdur edilmek istenen emekçi arkadaşlarımız her zaman olduğu gibi kendinden emin, emek ve demokrasi mücadelesini her koşulda sürdürecektir" ifadelerini kullandı.

'Karar hemen iptal edilmelidir'

Keyfi kararın eninde sonunda düzeleceğini belirten Yıldızhan, "Nitelikli emek üreten arkadaşlarımıza yönelik bu karar bir an önce iptal edilmelidir. Buradan gerek İl Valiliği gerekse de Bakanlık yetkililerine bu yanlışlığına ivedilikle düzeltilmesi hususunda çağırımızı yineliyoruz" diye seslendi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür