ANKARA’YA iMRALI UYARISI

ANKARA’YA iMRALI UYARISI

HDP Eşbaşkanı Demirtaş'ın katıldığı Wan mitingi görkemli katılıma sahne oldu. Demirtaş, "AKP'de kritik görevlerde yer alanlar darbede de rol aldı" dedi. Demirtaş, "CHP ve MHP AKP ampulünde birleşiyor. Bize tekliği dayatıyor. Demokrasiye gelirseniz varız ancak faşizme sonuna kadar direniriz" ifadelerinde bulundu

HABER MERKEZİ - Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Kongreya Jinen Azad’ın (KJA) askeri ve sivil darbelere, Olağanüstü Hal’e (OHAL) ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı düzenlediği “Darbelere hayır, demokrasi hemen” mitingleri bugün de Wan ve Adana’da devam etti. Wan’da 2 Nisan Kavşağı’nda onbinlerin katılımıyla gerçekleşen mitinge HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, HDP milletvekilleri Selma Irmak ve Nadir Yıldırım da katıldı.

Kardeşlik köprüsü kuralım

Mitingde ilk olarak sözü alan DBP Eşbaşkanı Sabahat Tuncel, “Bugün burada OHAL’e karşı özgürlükleri savunmak için toplandık. Türkiye ağır bir süreçten geçiyor. Darbeye karşı Kürdistan ve Türkiye halkları ayağa kalktı. Selam olsun özgürlüğü savunanlara. Biz Türkiye’yi yönetenleri defalarca uyardık. Dedik ki; eğer siz Kürt sorununu çözmezseniz, Türkiye’yi demokratikleştirmezseniz, Rojava’ya düşmanlık ederseniz karşsınıza barbarları alırsınız” dedi. Devletin çözüm sürecini bitirdiğini aktaran Tuncel, “İmralı’da kurulan çözümü yıkıp savaşı devreye koydunuz, şehirleri yakıp yıktınız. Yıkımadıklarını yaktılar, ya da tutukladılar. Bunları yapanlar ise tutuklandı. Ama bizler halen yerimizdeyiz ve direniyoruz. Şimdi yapılması gereken şey darbeye karşı özgür bir anayasa kurmak. Ama bu anayasa Kürtler olmadan olmaz” diye konuştu. Tuncel, “Bizler Türkiye’yi karanlığa gömenlere karşı kardeşlik köprüsü kuracağız” dedi.

‘AKP içindeki darbeciler nerde?’

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise, “15 Temmuz akşamı halkı bombalayan darbeciler yakalanmış olabilir. Fakat onları destekleyen siyasi güçler var” dedi. Demirtaş, darbe girişimi ile ilgili çarpıcı sorular sorarak, “Darbeciler başarılı olsaydı kim başbakan olacaktı. Biliniyor, fakat söylenmiyor. Çünkü AKP’li üst düzey görev yapmış birileridir. Neden açıklamıyorsun? Herkesi içeri tıktınız anladım tamam. Ama peki AKP içindeki paralelciler nerde?” diye konuştu.

3 parti de ‘Tek’liyor

Demirtaş, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın darbe tehditi kalmadı yönündeki açıklamalarını hatırlatarak, “Bu sürece nasıl geldi onu araştırmak lazım. Bizimle bunu konuşmak istemiyorlar” dedi. CHP, MHP ve AKP’nin darbe girişiminin ardından HDP olmadan hareket etmesine de değinen Demirtaş, “3 parti zaten tekleyen parti.  Tek dil, tek millet, tek din, tek ampül etrafında toplanmışlar. Tek olmak faşistliktir. Ama bizim ilkemiz var. Bu tekliği bize dayatmayı çalışırlarsa, bizlerde en iyi bildiğimiz şey olan direnmeyi seçeceğiz” değerlendirmesi yaptı.  Demirtaş konuşmasında Cumhurbaşkanı ve hükümete seslenerek, “Cemaat bizi kandırmış diyorlar, ‘Allah bizi affetsin’ diyorlar ama o zaman niye insanları gözaltına alıyorsun. Yok onlar suç ise peki cemaatin kandırdığı insan Cumhurbaşkanlığı nasıl yapacak?” diye sordu.

‘Darbecilere değil Kürt halkına sarılsaydınız’

Demirtaş, “Eskiden Zaman gazetesinde çalışan tetikçiler kendilerini aklamak için HDP yaptı darbeyi diyor. Yeminle onlar darbecidir. Şu anda kim cemaate küfür ediyorsa şimdi o darbecidir. Siz darbecilere sarıldığınız kadar Kürt halkına sarılsaydınız, şimdi barış olmuştu” dedi.   Demirtaş Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecite de değinerek, “Öcalan’dan haber almak Kürtlerin hakkıdır. Nefesimiz yetene kadar direneceğiz. Biz demir leblebiyiz çiğnediğiniz an dişleriniz dökülür. İmralı’nın kapısını kilitleyince çözümü, Türkiye’nin geleceğini kilitlemiş oluyorsunuz. Bunu görün artık” dedi.

Miting sonrası polis saldırdı

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın konuşmasını tamamlamasının hemen ardından alanda bulunan halka polis gaz bombaları ve tazyikli suyla saldırdı. Halk, saldırıya özsavunma ile karşılık verdi. 

 ↳Son Güncelleme: 02 Ağustos 2016 11:37

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür