Bir torba dolusu hırsızlık geliyor

Bir torba dolusu hırsızlık geliyor

Siyasal çalkantılar ve savaş yüzünden dengesini yitiren AKP rejimi, zorunlu BES uygulamasında olduğu gibi her türlü yoldan para kaynağı yaratmak istiyor. Yasalar üstü ‘Varlık Fonu’ da bir torba içinde Meclis’e sunuldu. Tam bir AKP kasası olacağı anlaşılan fonda ne denetim, ne vergi var

HABER MERKEZİ - Hükümet; içerisinde Türkiye Varlık Fonu kurulmasından, Atatürk Orman Çiftliği’ndeki alanların Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine, cep telefonlarında verginin artırılmasına kadar çok sayıda düzenlemenin yer aldığı 75 maddelik torba tasarısını Meclis’e sundu.

Tam ismi “Türkiye Varlık Fonu Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” olan düzenlemeye göre Başbakanlık’a bağlı Türkiye Varlık Yönetimi AŞ kurulacak. 50 milyon TL olan kuruluş sermayesi Özelleştirme Fonu’ndan karşılanacak. Bu şirket tarafından Türkiye Varlık Fonu kurulacak. İlk aşamada devlete ait çeşitli fon ve gelirlerin belirli bir yüzdesi alınarak oluşturulacak fonun kaynakları özelleştirme gelirleri, kamuya ait gelir, kaynak ve varlıklar, yurtiçi ve yurtdışı piyasalarından izin ve onay aranmaksızın her türlü yöntemle sağlanan finansman ve kaynaklar. Ayrıca gerekçede fon ile “İslami finansman varlıklarının kullanımının yaygınlaştırılmasının” amaçlandığı da belirtildi.

Sayıştay devre dışı

Fonlar ayrıca otoyollar, kanal İstanbul, Üçüncü Köprü ve havaalanı, nükleer santral gibi büyük altyapı projelerine finansman sağlayacak. Fonla, doğalgaz ve petrol gibi yurt dışındaki stratejik sektörlere yasal ve bürokratik kısıtlamalara bağlı olmadan doğrudan yatırım yapılabilecek. Şirket ve fonun finansal tabloları, Sayıştay Yasası’na tabi olmayacak.

Tamamen vergisiz!

Şirket ile fon gelir ve kurumlar vergisinden muaf olacak. Şirket ile fon ayrıca emlak vergisi, tapu bedellerinden de muaf olacak. Damga vergisi, banka ve sigorta vergilerinden de istisna tutulacak. Şirket ile fon kamuya uygulanan mevzuat, uygulama ve kısıtlamalara da tabi olmayacak. Kamu İhale Yasası ile Devlet İhale Yasası dahil hiçbir yasa bu fona uygulanmayacak. ANKARA

Yıkım ve gasp...

Tasarıda “Terör olayları” nedeniyle hasar gören binaların ve altyapının bir an önce yenilenebilmesi için imar ve projelerle ilgili bütün yetkiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yerine getirilecek. Mal sahiplerinin tespit edilememesi halinde sahiplik bu tespit yapılana kadar Hazine adına yapılacak.

Vergi var iş güvenliği yok

Torbayla Atatürk Orman Çiftliği, 29 yıl süre ile bedelsiz Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilirken, cep telefonlarından alınabilecek özel tüketim vergisi oranı, 40 liradan 160 liraya çıkarılacak. Toplam 22 bin yeni sözleşmeli sağlık personeli alınacak.

Öte yandan, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın kritik maddeleri ertelenecek. Kamu kurumları ile 1 milyon işyeri ve 4.2 milyon çalışanı kapsayan 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurma zorunluluğu, 1 Temmuz 2017’ye ertelenecek. Buna karşın, patronlara yapılan indirimler akılları zorluyor. Tasarıyla, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun kararı ile proje bazlı desteklenmesine karar verilen yatırımlara yüzde 100’e kadar indirimli kurumlar vergisi uygulanabilecek. Yatırıma ilişkin enerji tüketim harcamalarının yarısı karşılanabilecek. Yine yatırım teşvik belgesi kapsamındaki yatırımlara ilişkin inşaat işleri nedeniyle KDV istisnası için “stratejik yatırım” olma şartı kaldırılacak. 500 milyon TL tutarındaki asgari yatırım şartı 50 milyon TL’ye indirilebilecek.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür