Meydanda şölen zindanda zulüm

Meydanda şölen zindanda zulüm

15 Temmuz’dan beri meydanlarda ‘demokrasi kutlamaları’ yapan AKP, 7 Haziran’dan bu yana sürdürdüğü sivil darbe rejimini her gün yeni adımlarla pekiştiriyor. Zulmün en yoğun yaşandığı yerlerden biri de cezaevleri. İşkence, sürgün, keyfi yasaklar, görüş engelleri bütün hızıyla sürüyor

HABER MERKEZi - Askeri darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL ile birlikte Türkiye ve Kürdistan cezaevlerinde baskı, işkence ve hak ihlalleri arttı. Cezaevlerinde idare tarafından ‘yer kalmadı’ bahanesiyle tutsaklar sürgün ediliyor. Sürgün sırasında işkenceye maruz kalan tutsakların ailelerine ise nereye sürgün edildiği bilgisi verilmiyor. Tutsaklar cezaevlerinin kapasitesinin dolması nedeniyle yerlerde yatırılıyor. Tüm bunların yaşanmasıyla birlikte zindanlarda tutulan tutsakların durumu darbe girişimi sonrası hükümet yetkililerinin ‘Hukuk ve Demokrasi’ söylemlerinin yalan olduğunu ortaya koyuyor.

Tutsaklar tedavi edilmiyor

Tarihi özyönetim direnişinin yaşandığı Mêrdîn’in Nisêbîn (Nusaybin) ilçesinde sıkıyönetim saldırılarının ardından tutuklananların kaldığı Osmaniye Cezaevi’nde OHAL ile birlikte işkenceler arttı. Cezaevinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin bilgi veren İHD Mersin Şube Başkanı Avukat Özgür Çağlar, hak ihlallerinin sistematik hale geldiğini belirtti. Özellikle Nisêbîn’de tutuklanan tutsakların yoğun baskı altında olduğunu vurgulayan Av. Çağlar, tutsakların gardiyanlar tarafından darp edildiğini söyledi. Çağlar Nisêbîn’den getirilen tutsakların diğer tutsaklarla görüşmelerine de izin verilmediğini bildirdi. Hasta tutsakların durumuna da dikkat çeken Çağlar, tutsakların revire çıkarılmadığını ve tedavilerinin yapılmadığını kaydetti.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) de askıya alınması ile ortaya çıkan hak ihlallerinin en yoğun yaşandığı yerlerden biri cezaevleri. Görüş yasağını protesto etmek için Bakırköy Kadın Cezaevi’ndeki odalarını ateşe veren ve ardından Silivri 9 No’lu Cezaevi’ne sürgün edilen DHKP/C davasından tutuklu ve hükümlü kadın tutsaklara gazetemiz Özgür Gündem, Evrensel, Birgün ve Cumhuriyet gazetelerini talep ettiklerinde, “Bu gazeteler yasak” denilerek verilmediği öğrenildi. Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukat Şükriye Erden, “Tutsaklar muhalif bu gazeteleri alış veriş listesine yazmışlar. Ancak kendilerine, ‘Bu gazeteler yasaklı’ denilmiş. Zaman zaman bu tür uygulamalara tanık olmuştuk. Ancak OHAL döneminde cezaevlerindeki tüm hakların da askıya alındığını görüyoruz. Bu kabul edilebilir değil” sözlerini kullandı.

Sêrt’te 20 tutsağa sürgün

Tutsakların sürgün edildiği cezaevlerinden biri de Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi oldu. 20 siyasi tutsak, “yer darlığı” gerekçesiyle Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. Sêrt TUHAD-DER Eşbaşkanı Hekim Ekinci, darbe girişimi ardından yaşanan gerginliğin etkisinin cezaevlerinde sürdüğünü söyledi. “Yer darlığı” gerekçesinin inandırıcı olmadığını söyleyen Ekinci, “Bu sürgünler sırasında tutsaklarımızın tüm hakları bertaraf ediliyor” dedi. Sürgün edilen tutsakların isimleri ise şöyle: Fesih Taşçı, Adnan Kansu, Ayhan Kavak, Hasan İpek, Kadir Dayan, Nezir Sevgin, Nihat Malgaz, Fikret Doğan, Mehmet Nas, Mikail Mungan, Hüseyin Özer, Hüseyin Babar, Hüseyin Benek, Mobeşer Erdoğan, Diyadin Yakut, Abbas Savar, Abdülrahman Taşçı, Mehmet Sıdık Kıvanç, Naci Talu, Ahmet Kaçar.

230 kişi sürgün edildi

Askeri darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL ile birlikte sürgünler de arttı. Sincan F Tipi Cezaevi’nde önceki gün 230 tutsağın sürgün edildiği öğrenildi. Sürgün edilen tutsaklara sürgün sırasında gardiyanlar ve jandarma tarafından işkence edildiği de gündeme gelmişti.

Aileler kaygılı

Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde de geçtiğimiz günlerde 46 tutsak “Yer kalmadı” gerekçesiyle ailelerine haber verilmeden, Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. Tutsakların nereye sürgün edildiği öğrenilemedi. Aileler durumdan kaygılı.

Çağan’a ikinci sürgün

Özyönetim açıklamasına katıldığı gerekçesiyle tutuklanan Erdîş (Erciş) Belediye Eşbaşkanı Abdurrahman Çağan, ikinci kez sürgün edildi. Daha önce tutuklu bulunduğu Van F Tipi Cezaevi’nden Ankara Sincan Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen Çağan, bu kez de Bolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Sürgün gerekçesi öğrenilemeyen Çağan’ın ailesi ve avukatlarına da haber verilmedi. Öte yandan Çağan’ın ameliyat edildiği ve ilaçlarının kendisine verilmediği öğrenildi.

7 kişilik koğuşa 26 kişi

Gündeme sürekli baskı, işkence ve sürgün haberleri ile gelen Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’nde ise 7 kişilik koğuşlarda 26 kişinin kaldığı öğrenildi. Yaşanan hak ihlallerine ilişkin bilgi veren Avukat Hasan Kul, 7 kişilik koğuşlarda 26 kişinin kaldığını kaydetti. Kul, cemaate dönük yapılan operasyonlarla birlikte koşulların daha da ağırlaştığını ve tutsakların yerlerde yatmak zorunda kaldığı bilgisini paylaştı.

Yazara kendi kitabı yasak!

Hak ihlallerinin yoğun olarak yaşandığı bir başka cezaevi ise Gebze Kapalı Kadın Cezaevi. OHAL ile birlikte cezaevi idaresi tarafından keyfi uygulamalar devreye konuldu. Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarından Ruken Gülağacı’dan alınan bilgilere göre cezaevinde Aram Yayınları’na ait olan kitaplara “Toplatma kararı var” denilerek el konuldu. Gülağacı, aynı cezaevinde kalan tutsak yazar Rojbin Perişan’ın Aram Yayınları’ndan çıkan “Gözyaşımın Ağıdıydı Seni Beklemek” isimli kitabına da “Toplatma kararı var denilerek” el konulduğunu belirtti. Böylece, yazar Perişan’ın kendi kitabı kendisine yasaklanmış oldu.

 12 Eylül uygulamaları

Elazığ Cezaevi’nde ise daha önce tek tek yapılan sayımların toplu şekilde ve ayakta yapılmaya zorlandığı, buna karşı çıkan tutsakların ise darp edildiği öğrenildi. Yine cezaevinde ayda 4 olan telefon görüşmelerinin 2’ye düşürüldüğü öğrenildi. Birinci, ikinci ve üçüncü dereceden yakınların görüşe gelebildiği cezaevinde, artık sadece birinci derece yakınların alındığı, görüşmelerinde kamera nezaretinde yapıldığı belirtildi.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür