HALEP’TE KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

HALEP’TE KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Rusya ve Suriye’nin Halep’e başlattığı operasyonda rejim ile silahlı unsurlardan karşılıklı suçlamalar var. 9 Ağustos’taki Putin-Erdoğan görüşmesinin temel gündemi ise Halep operasyonu olacak. Putin’in Erdoğan’a çetelere verdiği desteği kesmesini isteyeceği belirtiliyor

Halep’te Rusya’nın desteğiyle operasyona başlayan Suriye rejim güçleri ile El Nusra öncülüklü çeteler ile Türkiye destekli Suriye Ulusal Koalisyonu’na (SUK) bağlı gruplar arasındaki çatışmalar devam ediyor. Bir kısmı rejiminin denetiminde, bir kısmı çetelerin ve 3 mahallesi ise Kürtlerin denetiminde olan kentte şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

‘Zehirli gaz’ iddiası

Rejim birlikleri ile çeteler arasında yoğunlaşan çatışmalarda Rusya, çetecilerin “zehirli gaz” kullandığını söyledi. Rusya, ABD’yi, Suriye’nin Halep kentinde isyancıların “zehirli madde”yle saldırı düzenledikleri konusunda bilgilendirdiğini açıkladı.

Karşılıklı suçlamalar

Suriye devlet ajansı SANA, çetelerin kentin hükümetin kontrolündeki kesimlerine attığı bombalarda zehirli gaz bulunduğunu duyurdu. Çeteci gruplar ise rejim ile Rusya’nın Halep’te sivilleri hedef aldığını öne sürüyor. Rejim ve Rusya ise sivillerin kentten çıkması için koridorların açıldığını belirtiyor.

İnsani kriz tehlikesi

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre kentte 250 ile 300 bin arasında sivil bulunuyor. Rus devlet televizyonu da, çarşamba günü sivillerin ve silahlı çetelerin kentten ayrıldıklarına ilişkin görüntüler yayınladı. Kuşatma nedeniyle kentin çetelerin elinde olan kesimlerinde gıda sıkıntıları başladı. Öte yandan Halep kent merkezinde ve kırsalında devam eden hava saldırılarında yardım konvoyunu da hedef alan bombardıman sonucun 41 kişi yaşamını yitirdi.

Putin-Erdoğan görüşmesi ‘ikna’ temelli

Halep operasyonuna ilişkin Sputnik’ten Hediye Levent’e konuşan, Suriyeli stratejist Tahsin Halebi, “Halep merkez ve kırsalındaki askeri kazanımlar kadar Türkiye’nin de dahil olduğu siyasi bir ittifak sürecinin sağlanıp sağlanmayacağının önemli olduğunu” söyledi. Türkiye’nin Suriye politikasında değişiklik sinyalleri olduğunu söyleyen Halebi, “Suriye ordusu ve müttefiklerinin Halep merkezden, Leyramun, Beni Zeyd ve Kastello’dan sonra Türkiye sınırına açılan bölgede ilerlemesi için Türkiye ve Rusya arasında ittifak yapılması gerekiyor. (...) Rusya, Türkiye’nin sınırındaki Kürtlerin güçlenmesinden rahatsız olduğunu biliyor. İkna çabalarında bu konu etkili olabilir” dedi.

‘Türkiye desteği keserse...’

Suriyeli askeri stratejist Türki El Hasan ise Davutoğlu’nun tasfiyesi, Rusya ile yakınlaşma girişimleri ve darbe girişimine ek olarak Suriye Kürtlerine yönelik yaklaşımı gibi sebeplerle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Türkiye’nin Suriye politikasında değişiklik yapabileceğini savunuyor.

El Hasan, “Putin-Erdoğan görüşmesinin bir numaralı gündemi Suriye olacak. Türkiye sınırını silahlı gruplara kapatıp desteğini keserse Suriye’deki mevcut durum çok kısa süre içinde normalleşme yoluna girer” dedi.

Almanya’dan BM’ye Halep çağrısı

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Birleşmiş Milletler’e kuşatma altındaki Halep’e güvenli giriş izin verilmesi çağrısında bulundu. Steinmeier, Bild Gazetesi’ne verdiği demeçte, Halep halkının su ve yiyecek ihtiyacının karşılanabilmesi için bir an önce Birleşmiş Milletler’in kontrollündeki yardım koridorlarına izin verilmesi gerektiğini belirtti.

 ↳Son Güncelleme: 05 Ağustos 2016 13:00

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür