Ana gündem Halep operasyonu

Ana gündem Halep operasyonu

Putin-Erdoğan görüşmesinin ana gündeminin Halep olacağı Moskava tarafından açıklanırken; ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Halep operasyonundan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Hizbullah ise ‘Halep operasyonunda asıl amaç Türkiye’nin lojistik desteğini kesmek’ dedi

HABER MERKEZİ - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşürülen Rus uçağı için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e özür mektubu göndermesinin ardından ikilinin 9 Ağustos’ta St. Petersburg’ta yapacağı görüşmenin gündem maddeleri belli oldu. Görüşmenin konu başlıklarını Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov açıkladı.

Görüşmenin temel gündeminin Suriye olacağını söyleyen Peskov, “Görüşmede nelerin ele alınacağını tahmin etmek kolay. Görüşmede elbette, ilişkilerin nasıl, ne hızla ve hangi aşamalarla restore edileceği konusunda ciddi bir görüş alışverişi yapılacak. Bunun dışında ekonomik faaliyetlerle ilgili meseleler de var. Ayrıca liderlerin, Suriye dahil bölgesel problemler konusunda ayrıntılı bir görüş alışverişi yapacağını da söyleyebiliriz” dedi.

Putin’in görüşmede Erdoğan’a Rusya ile Suriye ordusunun başlattığı Halep operasyon ve Türkiye’nin Suriye Ulusal Koalisyonu (SUK) çatısı altında hareket eden çetelere desteğini kesmesi için baskı yapması bekleniyor.

Hizbullah: Amaç Türkiye bağlantısını kesmek

Lübnan Hizbullahı’nın iki numaralı liderleri Şeyh Naim Kasım, Suriye’de altıncı yılına giren savaşın uzamasının, sadece Suriye değil Irak’ın da bölünmesiyle sonuçlanabileceğini söyledi. Reuters’a konuşan Kasım, ABD’nin, kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerine odaklandığını ve bu yüzden yeni başkanın görevi devralmasına kadar Suriye’de çözüm konusundaki uluslararası çabalarda bir ilerleme beklemediğini söyledi.

Hizbullah, İran ve Rusya’nın, “sonuna kadar” Suriye devlet başkanı Beşar Esad’ın yanında olacağını söyleyen Kasım, “Halep operasyonunun asıl amacının çetelerin Türkiye’den gelen lojistik destek bağlantısını kesmek” olduğunu söyledi.

ABD’den Rusya için ikinci ‘şüpheli’ açıklama

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Suriye krizini çözmek için Rusya ile diplomasi kanallarının açık tutulması gerektiğini söylediği belirtildi. Reuters’ın sorularına e-posta yoluyla yanıt veren ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Kerry’nin bazı sorunlara ve şüphelere rağmen Rusya ile yapılan DAİŞ’le mücadele alanındaki anlaşmaya bağlı kalmaya devam ettiğini söyledi. Suriye ve Rusya’nın Halep kentinde düzenlediği  operasyondan rahatsızlık duyduklarını da ifade eden Kirby, çekincelerin Moskova’ya iletildiğini bildirdi. Obama da önceki gün yaptığı açıklamada “Putin’e güven konusunda emin değilim” demişti.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür