Türkiye’de demokrasi sadece ‘sözde’...

Türkiye’de demokrasi sadece ‘sözde’...

Darbe girişiminin ardından en çok tartışılan kavram haline gelen “demokrasi” kuşkusuz, yeryüzünde yaşayan tüm halkların, canlıların ihtiyacı. Peki, demokrasi ne anlama geliyor? Kimin için, ne ifade ediyor? Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi ardından sokağa yapılan “demokrasi” çağrıları kimde, nasıl etkiler bıraktı, demokrasiye bakış açısına nasıl yansıdı?

Bu sorulara yanıt almak için “demokrasi bayramı” adı altında yapılan ‘şölen’lerin merkezi haline gelen Taksim’e çıktık. Sorularımızı yönelttiğimiz kimi kadınlara göre demokrasi; özgürlük; kimilerine göre ise eşit ve hakkaniyetli yaşayış biçimi; kimilerine göre de gerçek anlamından uzaklaşıp, iktidarların savunma mekanizması haline gelen bir sistem.

Öğrencisinden avukatına, oyuncusundan özel sektör çalışanına toplumun birçok kesiminden görüşüne başvurduğumuz kadınların demokrasi kavramına verdiği yanıtları paylaşıyoruz...

‘Demokrasi özyönetim direnişidir’

Atiye Eren (Öğrenci): Demokrasi kavramı; insan hakları içerisinde güçlü ve olumlu bir tanımlamaya sahip olmasına rağmen, iktidarlar ve egemenler tarafından içi boşaltılmıştır. Fakat, demokrasi halkın özgücünü ele alan, özgürlük söylemlerini haykıran ve mücadeleyi yükselten bir kavramdır. ‘Demokrasi nedir?’ sorusuna somut bir örnek verecek olursak; Kürdistan halkının özgür toplum ve yaşam istekleri çerçevesinde gösterdiği özyönetim direnişidir.

‘Türkiye’de demokrasi imkansızlaştı’

Maviş Aydın (Avukat): Demokrasi her bireyin sisteme eşit katkıda bulunmasını temel alır. Fakat Türkiye’de durum farklı çünkü sistem farklı. Türkiye’de devlet kurumlarının hukukun çok dışına çıkarak kimlik kazanmış olmaları; insan haklarından uzaklaşan uygulamalarını çoğaltmış, demokrasinin gerçek anlamda var olabilmesini imkansızlaştırmıştır. Ötekileştirilen kesimlerin seslerinin her geçen gün daha da kısılması, kadın cinayetlerinin çoğalması, çocuk haklarının gaspı, mültecilerin yaşam koşularının insani boyutlardan uzaklaşması devlet anlayışını demokrasiden uzak olmasının sonucudur.

‘Demokrasi sözcüğü anlamını yitirdi’

Öykü İnal (Öğrenci): Demokrasi bugün iktidarların faşizmi uygulamak için kullandıkları bir araç haline gelmiştir. Irak’a ve Suriye’ye “demokrasi götürüyoruz” diyenlerin bugün oralara neler yaptıklarını görüyoruz. Demokrasi adı altında Kürdistan ve Türkiye sokaklarında yapılan katliamları görüyoruz. Bu nedenle demokrasi benim için artık beşinci sınıf kitabındaki gibi; ‘insanların inandığı ve istediği gibi yaşayabilme hakkı’ anlamını barındırmıyor. Demokrasi sözcüğü insanların ağzında laçkalaştı ve benim için anlamını yitirdi.

‘Ülkenin durumu ortada’

Gülşah Adıgüzel (Özel sektör çalışanı): Demokrasi benim için bireyin ve toplumun özgür iradesini kullanabilmesi demektir. Ama ülkemizde birey de toplum da özgür iradesiyle hareket edemiyor. Bu nedenle ülkenin içine düştüğü durum ortada.

Kübra Yüksel (Özel sektör çalışanı): Demokrasi insanların başkalarının özgürlüklerine müdahale etmeden din, dil, ırk ayrımı yapmadan istediği gibi yaşayabilmesi demektir.

Nida Kara (Öğrenci): İnsanların hiçbir şekilde dogmatik nedenlerle ayrıştırılmadan yaşayabileceği bir ortamı mümkün kılan sistemin kendisidir; demokrasi. Ama ben Türkiye’nin demokratikleşeceğine inanmıyorum.

‘Maalesef demokrasi yok’

Sidar Güney (Öğrenci): Demokrasi toplumdaki herkesin dikkate alınması ve ihtiyaçlar doğrultusunda yönetimin şekillenmesidir. Aynı zamanda yönetim biçiminin alt yapısının hakkaniyetli olmaya dayanmasıdır. Maalesef ki; Türkiye’de otorite hakim, demokrasi değil!

Arzu Suriçi (Oyuncu): Demokrasi, benim için özgürlüktür. Fakat artık bu kavrama olan inancımı yitirdim. Benim için demokrasi artık; hiçbir şey... Birilerinin benim adıma onaylamayacağım kararlar alması demokrasi değildir. Türkiye geçmiş dönemlerden bugüne hep bu şekilde; toplum adına birilerinin karar almasıyla yönetildi. Bu da benim demokrasiye olan inancımı yitirmeme neden oldu. Türkiye’de demokrasi sadece ağızlarda!

Ruken Tuncel - Tevbun Mimkara

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür