Mary Wollstonecraft Kimsenin söyleyemediklerini söyledi

Mary Wollstonecraft Kimsenin söyleyemediklerini söyledi

İktidar her zaman körü körüne itaate ihtiyaç duyduğundandır ki zorbalar ve şehvet düşkünleri karanlıkta tutmaya çalışırlar kadını; çünkü birincisinin tek istediği bir köledir, ikincisinin istediği ise elinde tutacağı bir oyuncak” diyerek hiç kimsenin söyleyemediklerini söyledi Mary, kısa ama mücadele dolu hayatında

HABER MERKEZi - Mary Wollstonecraft, yedi çocuklu bir ailenin ikinci çocuğu olarak 27 Nisan 1759 tarihinde Londra’da doğdu. Sürekli şiddet uygulayan, alkol bağımlısı biri olan babası, kız çocuklarını okula göndermediği için okuma yazmayı yaşlı bir kâhyadan öğrenen Mary, o dönemde kız çocuklarının geçimlerini sağlamaları için tek geçerli yol olan evlenmeye sıcak bakmadığı için genç yaşında evden ayrıldı.

O zamanlar kadınlara açık olan meslek ya da uğraşların hemen hepsini yaptı Mary. Zengin kişilere çeşitli gezi ve etkinliklerinde ücret karşılığı refakat etme, öğretmenlik, okul müdireliği, toplumsal eleştiri ve roman yazarlığı ve daha birçok meslek. Çocuk bakıcılığı yaptığı dönemde yazdığı “Mary” adlı uzun hikâye ve “Kız Çocukların Eğitimi” adlı kitabı, ünlü yayınevi Fleet-Street tarafından basılır ve yayıncı Joseph Johnson, fikirlerinden ve özgürlük anlayışından etkilendiği Mary’yi yayınevinde editör olarak işe alır. Kendi kendine Fransızca, Almanca ve İtalyanca öğrenen Mary, tercüme yapmaya başlar. Mary genç bir yaş sayılabilecek 30 yaşında tanınan bir yazar olur böylece. Fransız Devrimi’ne karşı olan felsefeci ve politikacı Edmund Burke’e karşı “İnsan Haklarının Korunması” başlıklı bir yazı yayımlayan Mary’e, bu yazıdan sonra “Jüponlu Sırtlan” lakabı takılır. İki yıl sonra, 1792’de Fransız devlet adamı Talleyrand’a ithaf ettiği “Kadın Haklarının Müdafaası” adlı kitabını yayınlayan Mary, altı haftada yazdığı bu kitabında İnsan Hakları Bildirgesi’ni temel almakta, görüş ve düşünceleriyle Fransız Devrimi’nin görev ve amacına hizmet etmekteydi.

Daha önce de hakları konusunda cesurca düşünen pek çok kadın olsa da bu kadar çok görüşü kadın haklarının savunulmasında bu kadar açık ve dolaysız bir şekilde, daha da önemlisi yüksek sesle konuşma cesaretini ilk defa Mary göstermiştir. 1795’te yayımcısı aracılığıyla tanıştığı ve dönemin çok satan kitaplarından olan “Siyasi Adalet”in yazarı William Godwin’le evlendi Mary ve 39 yaşında, ikinci kızının (Frankenstein’nin yazarı Mary Shelley) doğumundan 10 gün sonra (10 Eylül 1797) yaşama gözlerini yumdu.

Kısa bir ömre bir mücadele sığdırdı

Genç yaşında hayatını kaybeden Mary “ilk feminist” ya da “feminizmin annesi” olarak anılır. Özellikle kadınların eğitimi üzerine, kadın hakları konusunda yazdığı “Kadın Haklarının Müdafaası” kitabı feminizm tarihini anlamak isteyen herkes için okunması gereken bir kitap. Mary daha çok bireysel kadınla ve haklar konusunda yazdıklarından dolayı liberal feminist olarak kabul edilir. Ona göre kadın, erkek standartlarına göre ölçülemez. Kadın ve erkek arasındaki ilişkilerde cinsel duyguların rolü dikkate alınarak bazı modern cinsellik ve toplumsal cinsiyet analizleri yapılabilir. Mary, cesur düşünceleriyle siyasi feministlerin habercisi olarak görülür.

“Kadının ufkunu genişleterek güçlendirin aklını; körü körüne itaat sona erecektir; ancak, iktidar her zaman körü körüne itaate ihtiyaç duyduğundandır ki zorbalar ve şehvet düşkünleri, haklı olarak karanlıkta tutmaya çalışırlar kadını; çünkü bunlardan birincisinin tek istediği bir köledir, ikincisinin istediği ise elinde tutacağı bir oyuncak.” Mary Wollstonecraft

 ↳Son Güncelleme: 08 Ağustos 2016 14:10

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür