Dalit kadınları erkeklerin hedefinde

Dalit kadınları erkeklerin hedefinde

Hindistan’ın kast sisteminde Dalitlere karşı ayrımcılık her geçen gün büyüyor. Yapılan araştırmalara göre, Dalit kadınları üst tabakadan erkeklerin cinsel saldırısına maruz kalıyor ve erkekler bu suçlardan ceza almadan kurtulabiliyor

JINHA - Hindistan’da yaklaşık 3 bin yıldan beri süren kast sisteminin (Brahmanlar, Kşatriyalar, Vaikyalar, Sudralar) içinde bile yer alamayan Dalitlerin çoğu toprak sahibi olmayan tarım işçileri. Paryalar olarak da bilinen ve nüfusun yüzde 16’sını oluşturan Dalitler’in hiçbir hakkı yok. Dalit kadınlarının dördünden fazlası hergün cinsel saldırıya uğruyor. Dalitlere karşı suçların çoğunu da üst tabakadan insanlar işliyor. Geçen hafta bir Dalit kadınının Haryana şehrinde bir grup erkek tarafından cinsel saldırıya uğradığı ortaya çıkmış ve gözaltına alınan saldırganlar, kefaletle serbest bırakılmıştı. Dalit kadınlarından Rajbala (28), yaşadıkları zorlukları şu sözlerele dile getiriyor: “Keşke bir Dalit kadını olarak dünyaya gelmeseydim. Fiziksel ve cinsel tacizde en kolay hedef oluyoruz.” 24 yaşındaki Jyotl (24) ise “Siz hiç üst kasttaki kadınların tecavüze uğradığını duydunuz mu? Biz fakir ve güçsüzüz. Bu yüzden üst kasttaki erkekler bizim kızlara tecavüz ediyorlar” sözleri ile tepkisini dile getiriyor.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür