Hedef kazanımları yok etmek

Hedef kazanımları yok etmek

Yaklaşık 9 ay aradan sonra çok sayıda bakanla ziyaret ettiği Putin’le ekonomi içerikli uzlaşmalara varan Erdoğan ve heyeti; Suriye’de yeniden sözü dinlenecek aktör olmak ve Rojava’da inşa edilen federal sistemi baltalamak için Rusya’yı ikna toplantılarına başlıyor

MOSKOVA - Türkiye ile Rusya arasında 9 Ağustos sonrası yeni bir dönem başlatılırken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın St. Petersburg’a beraberinde götürdüğü MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rojava kazanımlarını yok etmek, kantonların birleşmesini engellemek için Moskova’yı iknaya çalışıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile St. Petersburg’da 9 Ağustos’ta ekonomi ve ikili ilişkileri görüştükten sonra ortak basın toplantısı düzenledi. İkili basın toplantısı sonrası Suriye konusunda da bir araya geldi. Bu görüşme 2.5 saat kadar sürdü. Basın toplantısı düzenlenmedi. Türkiye ile Rusya arasında Suriye konusunda 3’lü heyet kurulması kararlaştırıldığı açıklandı. Rusya heyetinde yer alan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye için Dışişleri Bakanlığı, istihbaratlar ve silahlı kuvvetlerden oluşan 3’lü bir heyet oluşturulacağını söyledi: “Burada alınan kararlar var... Ve şimdi üçlü bir mekanizma kuruyoruz.” Çavuşoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile beraber bakanlıktan ve Silahlı Kuvvetlerden bir askerin Rusya’da görüşmeler yapacağını kaydetti. Çavuşoğlu, daha sonra bunu daha üst düzey, dışişleri bakanlarının da katıldığı düzeyde gerçekleştirmeyi düşündüklerini söyledi. Türkiye, Suriye’de Kürt kazanımlarını ciddi tehdit olarak görüyor. Rusya da Esad rejiminin varlığını tüm Suriye topraklarında korumasından yana. Heyetin Rusya’yı iknaya çalıştığı anlaşılıyor.

Çavuşoğlu, Rusya ile krize neden olan Rus uçağının düşürülmesi olayına karışan pilotlardan bazılarının paralel yapı üyelikleri şüphesiyle gözaltında olduğunu da söyledi.  Görüşme sonrası açıklama yapan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak da, Rus gazını Avrupa’ya taşıyacak Türk akımı doğalgaz boru hattı projesinde ilk hat inşaatının 2019’un ikinci yarısında başlayabileceğini söyledi. Novak, “Türkiye Enerji Bakanlığı ile projenin geliştirilmesi noktasında yakın temas içerisinde olacağız” dedi. Suriye konulu ikili görüşmeden önce Putin ortak basın toplantısında Putin “Önceliğimiz krizden önceki döneme dönmektir. Bu çok önemli bir hedeftir” demişti. Öte yandan Al Jazeera’ye konuşan diplomatik kaynaklara göre Suriye, Kırım gibi konularda politika değişikliği beklenmiyor.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür