Sincan boşaltılıyor

Sincan boşaltılıyor

Hüseyin AYKOL

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan 22 Temmuz 2016 günü Hüseyin Halil, Burhan Kaya, Gürsel Karaaslan, Necmettin Tural, Feyzi Aktaş, A. Hakim Kozluk, Müslüm Tıkız, Murat Baran, Sedat Ot, Ali Rıza Erdem, Resul Muhammed, A. Rezak Elçiçek, Hacı Nahsan ve 30 Temmuz 2016 ise M.Veysi Danış, Uğur Doğanay, Ümit Doğanay, Kutbettin Onur, Metin Onur, Vedat Durdu, Süleyman Hamdo, Bakır Öztürk, Ahmet Demir, Ahmet Toprak, Tekin Kalın, Selamettin Yılmaz, Güven Meşe, Yaşar Aslan, Bahattin Öncü, Rıdvan Turan, Topal Nuhi, Ahmet Temiz, Ahmet Akgün, Bedri Temizyüz, Ali Çevik, M. Nur Çelebi, Ahmet Karaman, Sıtkı Bektaş, Ozan Bektaş, Hayrettin Tomak, Bahri Deniz, Muharrem Canikli, Şiyar Alkan, Suphi İsmail, Yılmaz Yıldız, Zülküf Gezer, Şahabettin Öğüt, Suat Bahadır, Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Sincan’da kalan eşyalarının ise ne zaman getirilip, kendilerine verileceği ise belirsiz.

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunanlardan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış olan M. Sait Dayan, geçen ay, Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Birlikte getirildiği ve ağır hasta olan arkadaşı bir başka bölüme konulurken, M. Sait Dayan’ın bulunduğu bölümde, bir başka ağırlaştırılmış müebbet cezalı yok. Dahası adlilerden raporlu deli birisi yan hücrede kalıyor ve sürekli hakaret ederek, küfür ederek M. Sait Dayan’a hakaret etmeye çalışıyor. Kendisinin ya siyasi tutukluların bulunduğu bir bölüme ya da yine siyasilerin saldığı bir başka cezaevine gönderilmesi yönündeki taleplerine ise cezaevi idaresinden gereken ilgiyi göremiyor. Okurumuzun şahsi eşyaları ise, henüz Sincan’dan gelmemiş.

Van F Tipi Cezaevi’nde bulunan Naci Acar, Mülazım Çaktu, Ulaş Taş, Uğur Çekdar Öğmen, Kerem Vural, Hamdullah Çelebioğlu, Yunus Kesici, Ümit Macit, Metin Gezer, Murat Kına, Reşit Dayan, Ziyadin Diker, Ozan Büyükbaş, Nizam Akbaş, Mehmet Terzioğlu, İlhan Dayan, M. Şirin Kaya, Vedat Kansu, 1 Ağustos 2016 günü Oltu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Arkadaşlarının dikkatine...

Siirt E Tipi Cezaevi’nde bulunan Rahmetullah Kaplan, Nezir Sevgin, Mübeşşer Erdoğan, Naci Talu, Nihat Malgaz, Kadir Dayan, Mehmet Nas, Mikail Mungan, Sıdık Kıvanç, Hüseyin Benek, Hüseyin Babar, Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Siirt E Tipi Cezaevi’nden 10 kişi de Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. İsimlerini gönderirlerse, burada yayınlarız.

Kobanê doğumlu Suriye vatandaşı Muhammed Muhammed, evli ve bir çocuğu var. Yasal yollardan Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan tedavi amaçlı olarak Türkiye’ye geldi. İlk gün ameliyat oldu ama 10 gün sonra gözaltına alındı. Daha sonra kaldığı Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde de kimi ameliyatlar olmak zorunda kaldı. Kendisine AFAD kimliği verilmediği için söz konusu ameliyatlar bir defalığına yapıldı. Şimdi de Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Muhammed Muhammed’in tutuklanma sebebi olarak, bir başka kişiye benzetilmesi olmuş.

Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hasan Şahingöz tarafından yayınlanmakta olan “Ümüş Eylül”ün yeni sayısının dışarıya gönderilmesinde engellemeler oldu. Geç de olsa, dışarıya ulaşan yeni sayıyı, her zamanki fotokopiciler, matbaalar OHAL korkusuyla basmayı reddettiği için, yeni sayıyı ancak “www.gorulmustur.org” sitesinden okuyabilirsiniz.

İki aydır Mardin E Tipi Cezaevi’nde bulunan Halis Tekin, tedavi amaçlı olarak, 2 Ağustos 2016 günü Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Arkadaşlarının dikkatine...

Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan M. Murat Sözeri, 25 Temmuz 2016 günü Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Başka yerlerden gelenler gibi, cezaevine girişte çıplak arama dayatmasına karşı çıkıldı.

Kandıra 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde kalan Maşallah Emre, iki buçuk yıldır, memleketine yakın bir cezaevine sevk talebinde bulunuyor ama sürekli ret geliyor. Bunca süredir, ailesini göremedi.

Okurlarımızın sorduğu bir adres şöyle:

Hakan Okşakli - 5 nolu L Tipi Cezaevi / F-2 / Silivri - İSTANBUL

Okunmuş kitaplarınızı gönderebileceğiniz adresler:

Osman Vedat Yaşarer - 1 nolu T Tipi Cezaevi - Ş. URFA

Ömer Faruk Yaprak - 1 nolu T Tipi Cezaevi - Ş. URFA

Roza dergisi diyor ki:
Son sürgünler yüzünden içeriye gönderdiğimiz 10. sayımızın hemen hemen hepsi iade geldi. 11. sayı için yazılarınızı ve son sayımızı gönderebilmemiz için yeni adreslerinizi bekliyoruz.
Roza Dergisi
PK.162
Yenişehir - ANKARA

MEKTUBU GELENLER:
M. Sait Dayan - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
M. Ali Timurtaş - Bandırma 2 nolu
T Tipi Cezaevi
Muhammed Muhammed - Bandırma 2 nolu
T Tipi Cezaevi
Rahmetullah Kaplan - Bandırma 2 nolu
T Tipi Cezaevi
Halis Tekin - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Maşallah Emre - Kandıra 1 nolu T Tipi Cezaevi
H. Ali Baştürk - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Nesimi Kalkan - Mardin E Tipi Cezaevi
Şahin Baydağ - Midyat M Tipi Cezaevi
Yasin Dere - Oltu T Tipi Cezaevi
Hakan Okşakli - Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi
Abdullah Ateş - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Orhan Çaçan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Hasan Şahingöz - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Cahit Yaşar - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Hüseyin Halil - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Osman V. Yaşarer - Urfa 1 nolu T Tipi Cezaevi
Ömer F. Yaprak - Urfa 1 nolu T Tipi Cezaevi

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür