'Gün Öcalan'a sahip çıkma günü'

'Gün Öcalan'a sahip çıkma günü'

Ortak açıklama yapan Kongra Gel, KCK, KJK, PKK, HPG, PAJK ve gençlik örgütleri Öcalan’a yönelik tecride karşı AKP’yi uyarararak, ‘7’den 70’e kürtler ve dostları meydanlara akmalı, Önderliğimizin özgürlüğü sağlanıncaya kadar meydanları bırakmamalıdır’ çağrısı yaptı

BEHDİNAN / ANF -  Kongra Gel 10. kongresi sonrası yapılan ortak açıklamada, “Önderliğimiz şahsında esaret altına alınan, Kürt halkının özgürlüğü ve tüm insanlık değerleridir. Önder Apo’nun gerçekleştirdiği paradigmasal değişimle birlikte halkların demokratik modernite çağına girilmiş, yeni sistemi inşa süreci başlamıştır”denildi.

Öcalan’ın bu tarihsel etkisi nedeniyle hedef alındığının vurgulandığı açıklamada, “İmralı Cezaevi’nin bağlı olduğu Mudanya Ordu Komutanı’nın darbecilikten tutuklanması, Önderliğimizin AKP döneminde aldığı tehditler durumun ciddiyetini ortaya koymaktadır. AKP’nin ‘Öcalan iyidir’açıklamasının ciddiyeti yoktur”denildi.

Açıklamada, “Önderliğimize dönük bir yönelimin halkımızın ve fedai güçlerimizin tarihi hesap sormasıyla karşılaşacağı bilinmeli. Gün, Önderliğimizin şahsında geleceğine sahip çıkma günüdür. Halklarımızı ve demokratik kamuoyunu 7’den 70’e Önder Apo’yu özgürleştirme mücadelesi için meydanlara ve eyleme çağırıyoruz”denildi.

Kongra Gel, KCK, KJK, PKK, HPG, PAJK ve gençlik örgütleri Kongra Gel 10. Genel Kurulu sonrasında Öcalan için ortak açıklama yaptı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecride dikkat çekilen açıklamada AKP hükümeti de uyarıldı. Açıklamada “Önderliğimizin şahsında gününe ve geleceğine sahip çıkma günüdür. Halklarımızı ve tüm duyarlı demokratik kamuoyunu Önder Apo’yu özgürleştirme mücadelesini sürdürmeye çağırıyoruz” denildi.

Önderliğimiz tehdit edildi

Bir yıldan fazla bir süredir Öcalan’dan haber alınmadığı belirtilen açıklamada, “Endişemiz, 15 temmuz darbe girişimiyle daha da artmıştır. AKP hükümeti döneminde zaman zaman tehdit mektuplarının gönderildiğini, “İmralı’da 150 metre yakınındayız” sözleriyle ölümle tehdit edildiğini biliyoruz. Bu konuda Önderliğimizin uyarıları olmuştur. AKP bunu çok iyi bilmektedir. Çünkü bu uygulamalar AKP’nin savaş politikalarını uyguladığı dönemde daha da artmıştır. Bu uygulamalar  AKP hükümetinden ayrı görülemez. İmralı Cezaevi’nin bağlı olduğu Mudanya Ordu Komutanlığı’nın darbe girişinden olduğu için tutuklanması önderliğimiz aldığı ölüm tehditlerinin ne kadar ciddi olduğunu göz önüne seriyor” diye belirtildi.

Açıklalamalar ciddiyetsiz

AKP yetkililerinin “Abdullah Öcalan’ın durumu iyidir. Herhangi bir sorun yoktur” tarzındaki açıklamalarının ciddi olmadığı belirtilen açıklamada, “Önderliğimize fiziki zor uygulayanlar ve önderliğimizi zehirleme girişiminde bulunanların AKP hükümetinin özel savaş politikaları ile direk bağı vardır. Bu açıdan darbe ile ortaya çıkan kaosun Önderliğimiz açısından doğrudan bir tehdit durumu yarattığı açıktır. Her şeye hakim olduğunu söyleyen AKP Önderliğimizin sağlık ve güvenliğinden de sorumludur. AKP’nin hegemonik iktidarını pekiştirmek ve sürdürmek için her şeyi yapacak kadar pervasızlaşan, Kürdistan’da birçok şehri yakıp yıkan ve yüzlerce insanı katleden karakteri gözetlendiğinde bizlerin ve halkımızın Önderliğimizin sağlığı ve güvenliğine ilişkin duyduğumuz kaygının ne denli isabetli olduğu görülecektir” denildi.

Halklar hesap sormalı

Halkları Öcalan için yapacakları eylemler ile hesap sormaya çağıran açıklamada, “CPT’yi önderliğimizin durumu hakkında açıklama yapmaya zorlamalı, AB konseyi ve ilgili uluslararsı tüm kurum ve kuruluşların da gerekli tutumları almaları sağlanmalıdır. Bu temelde “Önderliğimiz özgürlüğü özgürlüğümüzdür” şiarıyla 7’den 7’e kürtler ve dostları önderliğimizin özgürlüğü sağlanıncaya kadar meydanları bırakmamalıdır” denildi.

Duyarlılık çağrısı

Duyarlılık çağrısı yapılan açıklamada, “Önderliğimize herhangi bir yönelimin halkımızın ve fedai güçlerimizin tarihi hesap sormasıyla karşılaşacağı bilinmelidir. Gün Önderliğimiz şahsında gününe ve geleceğine sahip çıkma günüdür. Halklarımızı ve duyarlı kamuoyunu Türkiye ve Ortadoğu’nun demokratikleşmesi anlamında da gelecek olan Önder Apo’yu özgürleştirme mücadelesini kesintisiz sürdürmeye çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Öcalan’a tecrit halka zulüm

5 Nisan 2015’den itibaren Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ağır bir tecrit altında olduğu belirtilen açıklamada, “Halkımıza ve demokasiye karşı savaş, Önderliğimizin yanındaki arkadaşlartının sürgün edilmesi ailesi ve avukatları ile görüştürülmemesinden sonra başlamıştır. Böylece önderliğimize, halklarımıza, halkımıza ve demokrasi güçlerimize zulüm baskı ve zulüm anlamına geldiği, bu bir yıllık süreçte fazla ise kanıtlanmıştır” denildi.↳Son Güncelleme: 12 Ağustos 2016 08:48

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür