Darbe bahanesiyle kölelik

Darbe bahanesiyle kölelik

HABER MERKEZİ - 15 Temmuz’dan sonra Cemaat bahanesiyle her alanda temizlik yaparak adım adım bütün kamu kurumlarını Saray’a bağlayan AKP rejimi, memurları da tamamen güvencesiz yeni bir ‘kölelik’ sistemine mahkum ediyor. Artık hiçbir kamu çalışanının işten atılmama garantisi olmayacak

Darbe girişiminden sonra “paralel yapıyı temizliyoruz” diyerek büyük bir kıyım başlatan hükümet, kamu personel rejiminde köklü değişikliklere giderek “devlet memurluğu” sistemini değiştirmek istiyor. Yeni düzenleme ile devlette çalışmaya başlayan memurların iş güvencesi ortadan kalkacak.  Memurlar gerektiğinde işten kolaylıkla çıkarılabilecek. Memur maaşları verimlilik esasına göre belirlenecek. Eş durumu gibi nedenlerle memurların büyük kentlerde birikmesi önlenecek.

Performans zinciri

Habertürk’ün haberine göre, hükümet, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası mini Anayasa paketi için muhalefet partileriyle oluşturulan komisyona kamu personel rejimini değiştiren düzenlemeyi de getirecek. Buna bağlı olarak hükümet, 51 yıllık 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun yerine yenisini getirecek. Yeni düzenleme ile devlette çalışmaya başlayan memurların ömür boyu iş güvencesi ortadan kalkacak. Hemşire, imam gibi çeşitli hizmet sınıflarında çalışanlar, meslek çalışanı olacak. Halen memur olanlar, büro çalışanı olarak adlandırılacak. Disiplin cezaları yeniden tanımlanacak. Özel sektörde olduğu gibi rekabetin ve performansın öne çıktığı bir sistem kurulacak. Maaşlar performansa göre belirlenecek.

Sözlü sınav yapılacak

Darbe girişimi sonrası kamuda açığa alınanların sayısı 70 bine ulaşırken, kamu kurumlarının yeni personel alımında AKP kadrolaşmasının önü “sözlü sınav” yoluyla açılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), açığa aldığı 22 bin öğretmenin yerine 15 bin sözleşmeli öğretmen alacak. Sağlık Bakanlığı, 6 bine yakın sağlık çalışanını açığa alırken, 22 bine yakın yeni alım yapmayı planlıyor. Adalet Bakanlığı da cezaevlerinde çalışmak üzere 3 bin 721 sözleşmeli personel ile mühendis, mimar, psikolog, pedagog, sosyal çalışmacı, koruma ve güvenlik görevlisi unvanları için 200 kişilik ilana çıktı. Bakanlık ayrıca, daha önce bin 200 kişi olarak açıkladığı yeni alınacak hâkim ve savcı adayı sayısını 3 bine çıkardı. Ancak artık, bütün işe almalarda “sözlü sınav” yapacak.

‘Gri memurlar’

Bu arada Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, “Gri Memurluk” haberini doğrulayarak, “Zamana yayılacak bir mücadele şekli. Memurların izlenmesinde böyle bir kanaat var” dedi. AK Parti Sözcüsü Yasin Aktay ise, “Bir takım çalışmalar elbette yapılıyor. Bu işe bulaşmamış hiç kimsenin mağdur edilmemesi için hassasiyet gösteriyoruz” dedi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür