‘Bireysel haraç’ başladı

‘Bireysel haraç’ başladı

ANKARA - Bireysel emekliliği 45 yaş altı çalışanlar için zorunlu kılan yasa tasarısı Meclis’te kabul edildi. Yasaya göre 45 yaş altı 13 milyon çalışanın tamamı sisteme katılacak. Çalışanların maaşlarından altı ay boyunca ayda 100 lira otomatik olarak kesilecek. Hükümet böylece 10 yıl içinde 100 milyar lira kaynak elde etmeyi planlıyor.

45 yaş altı ücret karşılığı çalışanların, iş verenleri aracılığıyla otomatik olarak bir emeklilik planına dahil olmasını içeren kanun tasarısına göre; TC vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamış olanlardan ücret karşılığı çalışanlar, işverenin kanun hükümlerine göre düzenlediği bir emeklilik sözleşmesiyle emeklilik planına dahil edilecek.

Çalışanın katkı payı, prime esas kazancın yüzde üçüne karşılık gelen tutar olacak. Bakanlar Kurulu, çalışan katkı payını iki katına kadar arttırmaya, yüzde bire kadar azaltmaya veya katkı payına maktu limit getirmeye yetkili olacak. Çalışan emeklilik planına dahil olduğunun kendisine iletilmesinden iki ay sonra sözleşmeden cayabilecek; ancak bu süre içinde kesilen para da hükümetin harcamaları için kullanılabilecek.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür