Axtamara bu yıl ‘Savaş-Rant-Doğa’ temalı

Axtamara bu yıl ‘Savaş-Rant-Doğa’ temalı

3. Axtamara Van Film Festivali, bu yıl ‘Savaş-Rant-Doğa’ temasıyla gerçekleştiriliyor. Çok sayıda etkinliğin düzenleneceği festivalde genç sinemacıları desteklemeyi amaçlayan Yaşar Kemal Proje Destekleme Atölyesi de düzenlenecek. Atölyede ağırlıklı olarak kadın sinemacıların eserlerine katkı sunulması düşünülüyor
Önder ELALDI

Ortadoğu Sinema Akademisi (OSAD) ve Wan Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte organize ettiği 3. Axtamara Van Film Festivali’ne katılacak filmler için son tarih 20 Ağustos olarak açıklandı. Bu yıl “Savaş-Rant-Doğa” teması ile 23 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival, Kürdistan halklarının sahip olduğu kültürel ve sanatsal değerleri tanıtıp sinemasal üretimlerinin gelişimine katkı sunmayı amaçlıyor. Aynı zamanda Wan’ın tarihi ve kültürel zenginliklerini tanıtmayı hedefleyen festival, çok sayıda etkinliğe imza atmaya hazırlanıyor. Festival organizasyonuna ilişkin değerlendirmede bulunan OSAD’dan Çınar Doğan, bölgenin çok kültürlü yapısını, halkların birlikte yaşama pratiğini festival etkinliklerinde etkin bir şekilde ortaya koyacaklarını söyledi.

Tüm filmler halkla buluşacak

Doğan, bu yılki temanın “Savaş-Rant-Doğa” olarak belirlenmesinde Wan’ın da içerisinde yer aldığı Serhat bölgesindeki rant politikalarını deşifre etmek olduğunu kaydetti. Kente gelecek olan yönetmen, yapımcı, oyuncu gibi sinema alanında faaliyet yürütenlerle söyleşi, panel, atölye gibi etkinlikler organize edeceklerini ifade eden Doğan, bu etkinliklerle sinemacıların ve izleyicilerin bir araya gelerek bilgi paylaşımını sağlayacaklarını ifade etti. Festivalin kapitalist, rekabetçi, piyasa koşullarından bağımsız, komünal üretim ve paylaşım esasına dayalı  ilkelerle gerçekleştireceklerini vurgulayan Doğan, “Sistemin festivallerinde doğrudan ya da dolaylı sansüre uğramış, gösterilmemiş tüm filmleri halkla buluşmak istiyoruz. Ayrıca filmler arasında da herhangi bir hiyerarşiye yol açmadan filmleri gösterme çabasındayız” dedi.

Kadınlar önceliğimiz

Festivalde bu yıl yeni genç sinemacıların yetişmesine katkı sağlamak amacıyla Yaşar Kemal Proje Destekleme Atölyesi düzenleyeceklerini belirten Doğan, atölye kapsamında proje destekleme ödülleri vereceklerinin altını çizdi. Doğan, bu çerçevede önceliği kadın yönetmenlerin çalışmalarına verileceğini söyledi. Atölye içinden seçilen projelere destek verileceğine dikkat çeken Doğan, “Belgesel bölümde iki belgesel filmin her birine 7.500 TL, Kısa bölümde üç kısa kurmaca filmin her birine 5.000 TL, Öğrenci filmleri bölümünde iki kurmaca veya belgesel film projesinden her birine 2.500 TL destek verilecek. Bu bölüm herhangi bir kurumda ve üniversitede sinema eğitimi alan öğrencilere yönelik gerçekleşecek” diye konuştu.

 

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür