Antep'te DAİŞ'in köle pazarları deşifre edildi

Antep'te DAİŞ'in köle pazarları deşifre edildi

DAİŞ'in zulmüne maruz kalan kadınlara destek için kurulan Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu üyesi Güler Erat, Antep'te DAİŞ'in Êzîdî kadınları sattığı pazarlardan bazılarının deşifre olduğunu, bu pazarlardan birkaçını bildiklerini, netleşince tüm hatlarıyla kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti

HABER MERKEZİ - Suriye, Irak ve özelikle de Şengal'de DAİŞ zulmü ile yüz yüze kalan kadınları gündemde tutmak ve onlara destek vermek amacıyla Dilok'ta (Antep) kurulan Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu, sınır kentleri olan Dilok, Riha (Urfa), Kilis ve Hatay gibi illere göç eden kadınlar ile çalışmalar yürütüyor.

'Kadın vücudu üzerinden kırım'

Dîlok'un fazla göç alan bir kent olduğunu belirten platform üyesi Güler Erat, Suriye'de yaşanan savaştan dolayı çoğunluğu kadın ve çocuk binlerce kişinin göç ettiğini, özellikle Şengal'de yaşanan kadın kırımından sonra kadınlar olarak yaşananlara farklı bakmak zorunda olduklarını kaydetti. Türkiye'de mevcut sistemin kendi kadınlarına çözüm üretmekten uzak olduğunu söyleyen Erat, "Kadınları yok etme temelinde hareket ediliyor. Kadın vücudu üzerinde bir kırıma gidiliyor. Özellikle DAİŞ çetelerinin şahsında kadınlara yaşatılan şeyler her şeyi özetliyor. DAİŞ'in kadınlara yönelik gerçekleştirdikleri uzun süre unutulmayacak. Derin bir yara olarak kalacaktır" dedi.

'Yaşatılanlar göz önünde'

Alevi kimlikli olduğunu aktaran Erat, Şengal başta olmak üzere Ortadoğu coğrafyasında kadınlara yaşatılanlara yabancı olmadıklarını belirtti. Suriye'den Antep'e göç eden kadınların yaşadıklarının göz önünde olduğunu vurgulayan Erat, "Suriye'den göç eden kadınlar için çalışmalar yürütüyoruz. Fuhuştan tutun, her türlü alanda çalıştırılıyorlar. Yasadışı evlilikler çok fazla olmaya başladı. Bu konuda sıkıntı yaşayan ve bize başvuranlar da oldu" diye konuştu.

'DAİŞ'in ağını deşifre edeceğiz'

Dîlok'ta DAİŞ'in Êzîdî kadınları sattığı pazarların ortaya çıktığına değinen Erat, bu ağların bazılarının deşifre olduğunu dile getirdi. Kendilerinin de bu ağın üzerine gitmesi ile çetelerin deşifre olan ağlarını kapattığını söyleyen Erat, bu tür işlerin yapıldığı birkaç yer bildiklerini, netleşince tüm hatları ile kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti. Kadınların yaşadıkları ile ilgili veri topladıklarına değinen Erat, "Elde ettiğimiz veriler kapsamında önce paneller ve etkinlikler düzenleyeceğiz. Bunu duyurmaya çalışacağız. Özellikle uluslararası kamuoyunun gündeminde tutmak için bir dizi etkinlik düzenleyeceğiz. Aynı zamanda psikolojik destek vermek için çalışmalar yapacağız. Bu bizim sorumluluğumuzdur. Bu travmanın biraz olsun gitmesi için çalışmalarımız olacak. Bunu sadece biz değil farklı çevreleri de ortak ederek yapacağız" şeklinde konuştu.

(DİHA)Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür