Ve Minbic özgür...

Ve Minbic özgür...

Minbic Askeri Meclisi’nin 1 Haziran’da Minbic’i özgürleştirmek için başlatmış olduğu operasyonun 73’üncü gününde Minbic özgürleştirildi. Minbic kent merkezi saat 17:05 itibariyle tümden çetelerden temizlendi

ANHA - 2014 yılından beri DAIŞ işgali altındaki kentin özgürleştirilmesi için Minbic Askeri Meclisi’nin bölge halkının talebi üzerine 1 Haziran günü başlatmış olduğu “Minbic ve köylerini özgürleştirme operasyonu”nda müjdeli haber 73 gün sonra geldi. Tişrîn ve Qaraqozax bölgelerinden 4 kol halinde başlayan operasyonun 5’nci gününde Minbic Askeri Meclisi komutanlarından Faysal Ebû Leyla’nın şehit düşmesinin ardından operasyonda “Şehit Komutan Faysal Ebû Leyla Hamlesi” adı verilmişti.

Kent Ebû Leyla’nın savaşçılarının denetiminde

İki aşama şeklinde devam eden operasyonun birinci aşamasında kente bağlı köy, mezra ve kırsal alan özgürleştirilirken; ikinci aşamada ise kuşatmaya alınan kent merkezi şiddetli çatışmaların ardından özgürleştirildi. Kenti dört koldan kuşatan Askeri Meclis savaşçıları, sokak sokak ilerleyerek bir yandan sivilleri tahliye etti, diğer yandan ise kenti çetelerden arındırdı. Son olarak Güvenlik Kavşağı’nın özgürleştirilmesiyle El Sirrib Mahallesi’nde dar bir alanda çembere alınan çeteler ile Askeri Meclis savaşçıları arasında yaşanan şiddetli çatışmaların ardından zafer müjdesi geldi. Söz konusu bölgenin de çetelerden arındırılmasıyla kentin tamamının denetimi Ebû Leyla’nın savaşçılarının eline geçti.

200 köy ve kasaba özgürleştirildi

Dört kol halinde devam eden operasyonda kentin kuzeyi ile güneyinden ilerleyen Askeri Meclis savaşçıları, kısa sürede 200’ü aşkın köy ve mezrayı özgürleştirdikten sonra Minbic ile Bab yolu üzerinde bulunan Arima kasabasının doğusunda birleşerek, kenti tümden kuşatmaya aldı. Operasyon süresince 2 binin üzerinde DAIŞ çetecisi öldürülürken; 700 çete cenazesi Askeri Meclis savaşçılarının eline geçti.

170 bini aşkın sivil kurtarıldı

Kent merkezinin kuşatmaya alınmasından sonra çetelerin kentteki sivilleri rehin alarak canlı kalkan olarak kullanması üzerine Minbic Askeri Meclisi savaşçıları, sivillerin can güvenliği için operasyonun hızını kontrollü bir şekilde düşürdü ve oluşturulan uzman birliklerle sivillerin tahliye edilmesi sağlandı. Operasyonun başından beri 170 bini aşkın sivil kurtarıldığı öğrenilirken; özellikle Ebû Qelqel beldesine tahliye edilen sivillerin yaşamsal ihtiyaçları da yine Askeri Meclis savaşçılarınca karşılandı.

Saldırılar boşa çıkarıldı

Çetelerin kuşatmayı kırmak için gerçekleştirdiği onlarca saldırı girişimi ise Askeri Meclis savaşçılarının direnişine çarptı ve püskürtüldü. Operasyonun birinci aşamasını oluşturan Minbic’in köylerinin özgürleştirilmesi operasyonunda çetelerin bomba yüklü 20 araçla yaptığı saldırı girişimi ise boşa çıkarıldı. Ayrıca çetelere ait 4 silah deposu, mayın imal edilen 3 imalathane de savaşçıların eline geçti. Operasyonun bir aylık birinci aşamasında Qaraqozax Köprüsü’nden Bab kenti sınırlarına kadar olan alanda bin 200 kilometrekarelik alan özgürleştirildi.

Operasyonun ikinci aşaması: Kent merkezi

Haziran ayının sonunda başlayan operasyonun ikinci aşamasında ise DAIŞ çeteleri kırsal alanların tümünü kaybetmesi üzerine kent merkezinde çok sayıda ev, işyeri, apartman, yol, cadde, sokak, meydan ve stratejik noktayı mayın ve patlayıcılarla tuzaklayarak Askeri Meclis savaşçılarının ilerleyişini durdurmaya çalıştı. Ayrıca on binlerce sivil kent merkezinde rehin alınarak canlı kalkan olarak kullanıldı.

Özel birlikler binlerce sivili kurtardı

Sivillerin esir alınması Minbic Askeri Meclisi’nin ilerleyişini yavaşlatsa da daha oluşturulan uzman birlikler kentteki sivilleri kurtarmak için nokta operasyonların ve koridorlar açmaya başladı. 15 savaşçının koordinesinde oluşturulan uzman birlik sivillerin kurtarılacağı güzergahlardaki mayınları temizleyip çetelerin keskin nişancılarını etkisiz hale getirdikten sonra siviller bu koridorlardan güvenli alanlara tahliye edildi. Uzman birlikler kent merkezinde 170 binin üzerinde sivili bu yolla güvenli bölgelere ulaştırdı.

2 binin üzerinde çeteci öldürüldü

Operasyon boyunca 2 binin üzerinde çeteci öldürülürken; 700’ü aşkın çetecinin cenazesi ise Askeri Meclis savaşçılarının eline geçti. Minbic Askeri Meclisi kaynaklarından edinilen bilgilere göre kent merkezinde 3 binin üzerinde mayın ve el yapımı patlayıcı ise etkisiz hale getirildi. Operasyon boyunca 280 Askeri Meclis savaşçısının yaşamını yitirdiği tahmin edilirken; önümüzdeki saatlerde operasyonun bilançosuna ilişkin resmi açıklama yapılması bekleniyor.

Ve Minbic DAIŞ’tan arındırıldı

Hem Minbic’ın köy ve mezraların özgürleştirilmesi aşamasında hem de operasyonun ikinci aşaması olan kent merkezinin özgürleştirilmesi aşamasında ABD öncülüklü koalisyon uçakları, çok sayıda çete noktalarını vurarak, savaşçılara destek verdi. 73 günü geride bırakan özgürlük yürüyüşü, El Sirrib Mahallesi’ne yaşanan şiddetli çatışmalarla kent tümden çetelerden arındırılmış oldu. Kentteki mayın temizleme ve arama-tarama faaliyetleri ise sürüyor.↳Son Güncelleme: 13 Ağustos 2016 16:48

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür