Yük emekçilerin sırtında

Yük emekçilerin sırtında

Hükümetin son 12 yılda 4’üncü kez çıkardığı vergi affıyla, sermayedarların vergiden muaf tutulduğunu, ancak vergi yükünün yoksul emekçilerin sırtına bindirildiğini belirten BES Genel Başkanı Fikret Aslan, yeni ve adil bir vergi düzeni kurulması çağrısında bulundu

ANKARA - Büro Emekçileri Sendikası (BES) vergi ve prim aflarına ilişkin sendika genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.  BES Genel Başkanı Fikret Aslan, darbe girişimi ve OHAL uygulamasıyla birlikte Bakanlar Kurulu tarafından çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile TBMM’de vergi ve prim affı, bireysel emeklilik düzenlemesi yapıldığını söyledi. Türkiye ekonomisinin kötüye gittiğini, emekçilerin satın alma gücünün her geçen gün düştüğünü ifade eden Aslan, şunları söyledi: “Övündükleri bin 300 TL asgari ücretin açlık sınırı rakamlarının altında. Vergi tarifesinin yüzde 15’lik tutarının yıllardır emekçilerin yılın ikinci yarısında yüzde 20’lik vergi dilimine sokuldu. Bu koşullarda tasarruf imkânı kalmayan emekçilerin gelirlerinin en az yüzde 10’u dolaylı vergilerle gasp ediliyor. ”

4’üncü vergi affı da çıktı

Yıllardır adil bir vergi sistemi talebinde bulunmalarına rağmen gereğinin yapılmadığını ifade eden Aslan, en son 3 Ağustos 6 bin 736 sayılı vergi affı kanunu ile Türkiye tarihinin en geniş kapsamlı aflarından birisinin çıkarıldığını hatırlattı. Aslan, “Kısmi afları saymadığımızda 2002’den bu yana AKP iktidarının 4’üncü geniş kapsamlı vergi affı da çıkarıldı” dedi. Vergi affı düzenlemelerin sermayedarlar lehine olduğunu söyleyen Aslan, “Vergide adalet ve eşitlik ilkelerinin yerlerde süründürüldüğünü” kaydetti.

Adil vergi sistemi kurulmalı

Aslan, adil bir vergi sistemi isteyen emekçiler için taleplerini şöyle sıraladı:

* Açlık sınırı rakamları vergi ve prim ödemelerinden muaf tutulmalı, yoksulluk sınırı rakamları yüzde 15’lik dilimden vergilendirilmelidir.

* Zorunlu tüketim ve hizmet üzerinden alınan dolaylı vergiler kaldırılmalıdır.

* Kayıt dışı ekonomi kayıt altına alınmalı, bir defaya mahsus olarak alınacak servet vergisi sonrası herkes ödeme gücüne göre vergilendirilmelidir.

* Toplumsal kesimlerin katılımı ile vergi sistemi tartışmaya açılmalı adil bir vergi sistemi kurulmalıdır.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür