Ekonomide daralma sürüyor

Ekonomide daralma sürüyor

ANKARA - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 Haziran ayı Dış Ticaret Endeksi ve Sanayi Ciro Endeks verilerini açıkladı. Verilere göre, her iki endekste de beklenen iyileşme sağlanamadı. İhracat birim değer endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 5.2 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, “gıda, içecek ve tütün” grubunda yüzde 12.1, “ham maddeler (yakıt hariç)” grubunda yüzde 8.7, “yakıtlar” grubunda yüzde 27,8 ve “imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayi” grubunda yüzde 4.2 azaldı. İhracat birim değer endeksi 2016 yılı ikinci çeyrekte bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre, yüzde 5.3 azaldı.

İthalat endeksinde de azalma

İthalat birim değer endeksi ise, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.4 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, “gıda, içecek ve tütün” grubunda yüzde 5.6, “ham maddeler (yakıt hariç)” grubunda yüzde 8.5, “yakıtlar” grubunda yüzde 31.5 ve “imalat (gıda, içecek, tütün hariç) sanayi” grubunda yüzde 3.7 azaldı. İthalat birim değer endeksi 2016 yılı ikinci çeyrekte bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre, yüzde 10.2 azaldı.

Sanayi Ciro Endeksi’nde ise beklenen iyileşme sağlanamadı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre, sadece yüzde 0.6 artış yakalayabilindi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür