Kirmanckî söylemek tarihi sorumluluk

Kirmanckî söylemek tarihi sorumluluk

Kirmanckî müzikleriyle öne çıkan Mava’nın ilk albümü ‘Tew’ yayınlandı. Albümde dede sazı ile birlikte gitarda kullanılan farklı akort sistemleri iç içe. ‘Tew’le Kirmanckî’nin içinde bulunduğu zorluğa dikkat çeken grup üyesi Erdoğan, Kirmanckî söylemenin tarihi sorumluluk olduğunu söyledi
Önder ELALDI

Kirmanckî müzikleriyle tanınan Mava’nın ilk albümü “Tew” çıktı. Tamamı Kirmanckî olan albümde yer alan şarkıların tamamına yakınının söz ve besteleri gruba ait. Grup elemanlarından Aziz Erdoğan, grubu ve müziğini değerlendirdi. Yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan Kirmanckî’de şarkı söylemenin kendileri için tarihi bir sorumluluk olduğunu belirten Erdoğan, aynı zamanda müzik aracılığı ile geleneği yeniden üretme çabası içinde olduklarını kaydetti.

Dede sazı ile gitarın birleşimi

2011 yılında Dersim’de Erhan Erdener, Zeynel Abidin Güngör ve Aziz Erdoğan’ın bir araya gelerek kurduğu Mava, Kirmanckî’de biz söyledik anlamına geliyor. Albümün adı “Tew” ise Dersim’de bir ünlem olarak kullanılıyor. Albümü müzikal olarak öne çıkaran özelliği Dersim müzik geleneğinde kadim bir yeri olan dede sazı ile gitarda kullanılan farklı akort sistemlerini bir araya getirme çabası. Grup üyesi Aziz Erdoğan da dede sazı ve gitarın birlikteliğinin yanında albümün müzikal açıdan olabildiğince sade, kolay, anlaşılır ve meramını iyi anlatan bir aranje mantığına sahip olduğunu belirtiyor. Erdoğan, ‘Tew’in anlam dünyasına ilişkin ise şunlara değiniyor: “Bu topraklara olan bağlılığımızı hem beşeri aşk hem de yurtseverlik temelinde bir sembolizmle ortaya koyduk. Çünkü aşkın olduğu yerde empati ve sevginin en yüce halinin, müzik dilinde hem toplumsal ve bireysel felsefi varoluşun hem de barışın en önemli yeter şartı olduğunu düşündük.”

Tew’i yaşayan bilir

Erdoğan ‘Tew’le Kirmanckî’nin şu an için içerisinde bulunduğu zorluğa dikkat çekmek istediğini belirtiyor ve ekliyor: Dersim 38 Katliamı’nın insanlar üzerinde bıraktığı travmatik etkinin Kirmanckî’nin ölmekte olan diller arasında yer almasında da etkili olduğu düşüncesindeyim. Çünkü bu katliam, kültürün öğretilmesi, taşınmasında önemli bir işleve sahip olan çekirdek aileleri yok etmeye yönelik olarak kadim geleneklerini de yok etmeye çalışmış ve insanların kültürel, ekonomik, geleneksel ilişki ve üretim biçimlerinde bir travmaya neden olmuştur. Toplum bu travmayı kendi dilinde yaşadığı için, onu unutmak anlamında dilini de unutmaya başlamış ve içine kapanmış. Tew ünlemini bu doğrultuda Dersim’in içinde bulunduğu her türlü olumsuz şartları yaşamış olan insanlara yönelik olarak seçtik. Yani bu ünlem onu yaşayanların ve kullananların anlayabileceği bir ünlemdir. Dolayısıyla bu dilde şarkı bestelemenin ve söylemenin bu doğrultuda bize önemli bir sorumluluk yüklediği düşüncesindeyiz.

Günümüz 38’den daha tehlikeli

Mava’nın dikkat çeken özelliklerinden biri de yok olma tehlikesi yaşayan Kirmanckî’ye genç bir soluk katması. Şarkılarının tamamına yakınının grup üyelerine ait olması da dile kaydedilen önemli bir kazanımlardan. Erdoğan, grubun bu üretimlerinin önemine değinerek aynı zamanda dilin ve onu yaratan ruhun bu dönemde 38’in verdiği tahribattan çok daha fazla tahribatla yüz yüze olduğunun altını çiziyor. Bu tahribatı da şu şekilde ortaya koyuyor: Dilin popüler kitle tüketim kültürü nesnesi haline dönüşmesi ve arabesk yorumlara ya da ajitasyona kayması.

Müzik geleneği yeniden üretiyor

Dersim’de geleneğin yeniden üretilmesinde müziğin çok önemli bir yerinin olduğunun da altını çizen Erdoğan, geleneğin geleceğe taşırılması konusunda umudunu koruduğunu ifade ediyor. Dersim geleneğinden gelen kadim ruhun, Dersimli genç müzisyenler ve Dersimli müzik ve düşünce insanları aracılığı ile kapsamlı bir şekilde tekrar hissetmeye başlandığını vurgulayan Erdoğan, ‘Tew’in de bu sinerjiye uygun olduğunu kaydediyor.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür