Akkuyu ve Sinop’tan sonra İğneada da tamam!

Akkuyu ve Sinop’tan sonra İğneada da tamam!

İSTANBUL - 15 Temmuz askeri darbe girişimi sonrasında AKP hükümeti, yalnızlaşma sürecine girmesiyle birlikte daha önce defalarca kafa tuttuğu Rusya’ya süklüm püklüm giderek Akkuyu Nükleer Santrali için yeni açılımlarla Rusya ile barışmak ve eksen kaydırıp Şangai bölgesine girmeye çalıştığı izleniyor. Tüm anlaşmaların yapıldığı ve inşaatına başlandığı Akkuyu Nükleer Santrali süreci uçak düşürme olayı ile birlikte güdükleşmişti. Bu süreçte milletine küfür etmesiyle bilinen Cengiz İnşaat’ın santral ortaklığındaki hisselerin arttırılması yönünde adımlar atılmıştı. Bu iş için damat, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Akkuyu’da Rus yetkililerle özel görüşme yapmıştı. Şimdi geldiğimiz noktada Akkuyu için vergi muafiyetleri ve indirimlerinin uygulanmaya konulacağının açıklanması hem Ruslara hem de Cengiz inşaata yarayacağı görülüyor. Açıklamada yer alan Akkuyu’ya ‘stratejik yatırım statüsü’ ile yüzde 90 vergi indirimi, inşaat süreci için kullanılacak kredide devlet desteği ile prim desteği sunuluyor. Stratejik yatırımlar için KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi desteği, arazi tahsisi, kredi faizi desteği, stopaj desteği ve bazı şartlarda KDV iadesi sağlanıyor. Bu kapsamda toplam yüzde 90 vergi indirimi ortaya çıkıyor.

Japonlarla yapılan anlaşma ile Sinop’ta da Nükleer santral yapım süreci devam ediyor. Nükleer santrallere ‘Stratejik Yatırım Statüsü’ verilmesiyle yaratılan ortam uluslararası tekellerin ağzını sulandırıyor. Bu bağlamda Sinop Nükleer Santrali’nin de Akkuyu’ya uygulanacağı açıklanan vergi muafiyetlerinden yararlanacağı anlaşılıyor. Çin ile yapılan anlaşmanın TBMM’de onaylanmış olması nükleer santrallere bir yenisinin daha ekleneceğini ve bu yerinde açıklanmamış olmasına rağmen İğneada olacağı anlaşılıyor. Türkiye ve Çin, nükleer minerallerin araştırılması ve madenlerden çıkarılması (yani Giresun’da ki Uranyum yatakları) işlenmesi ve bertarafı (muhtemel Toroslar) konusunda işbirliğine gidilecek. Bakan damat Albayrak, Çin’le nükleer enerji işbirliğine dair ilk adımı haziran ayı sonunda Çin ziyaretinde atmıştı. İmzalanan mutabakat zaptında, iki ülke arasında nükleer enerji alanında işbirliği ile kömür ve yenilenebilir enerji konularında çalışma yapılması da benimsenmişti.

Yusuf GÜRSUCU↳Son Güncelleme: 13 Ağustos 2016 11:54

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür