Minbic Ortadoğu için yeni bir yaşam müjdesi...

Minbic Ortadoğu için yeni bir yaşam müjdesi...

Minbic'in özgürleşmesinin ardından gelen görüntülerde kadınların yaşadıkları sevincin ne kadar dorukta olduğunu gösteriyor. '21'inci yüzyıl, kadın yüzyılı olacak' belirlemesinin en somut örneğini gördüğümüz bu günlerde yakılan çarşaflar, içilen sigaralar, dökülen sevinç göz yaşları ve özgürlük için gülerek ölüme gidenlerin arkada bıraktığı miras, Ortadoğu için yeni bir yaşamın müjdecisi oldu

HABER MERKEZİ - Minbic'in dün akşam saatlerinde özgürleştirilmesinin ardından kadınların ve çocukların sevinci görülmeye değer. Eril iktidarın kurumsallaştığı kadın bedeni ve aklı üzerinde hegomonyanın ilk yerleştirildiği Ortadoğu'da "21 yüzyıl kadın yüzyılı olacak" belirlemesi en somut halini Minbic'ten gelen fotoğraflar anlatıyor. İnançla hiçbir ilgisi olmadığı halde beden politikalarının bir sonucu olarak karaçarşafa bürüdürülen ve hayatın tüm renklerinden yoksun bırakılan kadınların özgürlük için giriştiği mücadelenin ortaya çıkardığı sonuç Ortadoğu'da 'kadın baharı'nın ayak izlerini Rojava Devrimi, Kobane ve Şengal'de tüm dünyaya göstermişti.

Minbic yüzde yüz özgürleşti...

Özgürlüğü için savaşan kadınlar ile toplumu köleleştirmek için savaşan ve somut halini devletler ve DAİŞ'te gördüğümüz, kadın eksenli özgürlük ve erkek eksenli kölelik arasındaki savaşı yaşadığımız bu günlerde, Minbic'in özgürlük gülüşü tam da bunu ifade ediyor. Dün Minbic Askeri Meclisi'nin "Kent yüzde 100 özgürleşti" açıklamasının ardından ajanslara düşen görüntü ve haberler Ortadoğu'da kadınların kendi köklerinde özgürlüğü nasıl özlediğini ve gerçekleştirmek için ne bedeller ödediğinin özetini yansıtıyor.

İsyan dinmeyecek...

Kente adım adım ilerleyen özgürlük savaşçılarını "Bu bir rüya mı?" diye karşılayan ve kara çarşafları yakan kadınların fotoğrafları artık hiçbir şeyin Minbic'ten öncesi gibi olmayacağının ilanı gibi belleklere yerleşti. Çetelerden temizlenen her alanda kadınların yasaklara karşı inatla içtikleri sigara ve dilinden Arapça dökülen "Hurriye" ise eril sisteme karşı isyanın dinmeyeceğinin manifestosuna dönüşüyor.

Onlarca kadın yeni yaşam yolcusu...

Adını kızından alan Ebu Leyla'nın memleketinde özgürlük için savaşan Sivaslı Sevda Çağdaş (Raperin Dicle) ile Adanalı Eylem Ataş (Cemre Heval) ve özgürlük için yaşamını yitiren onlarca kadın şimdi Minbic sokaklarında özgürlük için yeni yolculuklara çıkmaya hazırlananlarla birlikte.

Yeni yaşam müjdesi...

Yakılan çarşaflar, tıpkı özgürlük gibi zafer işareti ile bir nefeste sigarayı bitirmeye çalışan kadınların yüzündeki ifade, kucağında çocukla özgürlük savaşçısı kadınlara kahkahalarla koşanlar, sokaklarda koşuşturan çocukların anlattığı Ortadoğu için yeni bir yaşamın müjdesi.

Kaynak: JINHABu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür