Kadınlardan nöbet eylemlerine katılım çağrısı

Kadınlardan nöbet eylemlerine katılım çağrısı

KJA Çukurova bileşenleri, Öcalan'ın özgürlüğü için başlatılan nöbet eylemlerine katılım çağrısı yaparak, 'Gelin hep beraber demokrasi ve barış cephesini kuralım' dedi

HABER MERKEZİ - Kongreya Jinên Azad (KJA) Çukurova bileşenlerinin, Türkiye ve Kürdistan'da yaşanan siyasal süreci ve savaş politikalarına karşı Mersin HDP il binasında yaptıkları bölge toplantısının ardından aldıkları kararları, yaptıkları basın açıklaması ile kamuoyuna duyurdu. Kadınlar adına açıklamayı yapan KJA üyesi Zahide Kaya, olağanüstü bir siyasal süreçten geçtiklerini belirterek, Ortadoğu'nun yeniden yapılandığını ve toplumsal hakikatlerin inkar, imha ve krizli siyasi sistemlerle boğuştuğunu söyledi. Aynı zamanda bu sistemlerin halkları, kültürleri, kadınları, inançları ve gençler başta olmak üzere bütün kesimleri inkar ederek tekleştirdiğini söyleyen Kaya, AKP'nin darbe bahanesi ile demokrasi çevrelerine, kadınlara, sosyalistlere, akademisyenlere dönük saldırılarını kabul etmediklerini ifade ederek, "AKP darbeyi bahane ederek temel hak ve özgürlükleri ihlal etmek cezaevlerinde tecrit uygulamalarını sürdürmektedir. Cumhurbaşkanı'nın darbeden çıkardığı sonuç Kürt halkının ve tüm farklılıkların özgürlük mücadelesine imha ile cevap vermek istiyor" şeklinde konuştu.

Hükümete Öcalan uyarısı

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecridi kabul etmediklerini aynı zamanda yaşanan darbe girişiminden sonra kaygılarının arttığını dile getiren Kaya, AKP hükümetini uyararak, derhal uygulamaya konulan tecrit politikalarından vazgeçmesini ve bir an önce Öcalan ile görüşülmesi gerektiğini ifade etti. KJA olarak Öcalan üzerindeki baskılar son bulana kadar eylem kararı aldıklarını dile getiren Kaya, "Önderliğime, toprağıma, özgürlüğüme sahip çıkıyorum" şiarı ile kampanyayı yürütme kararı aldıklarını ve bu kampanya içerisinde seminerler, paneller, yürüyüşler, açık alanda nöbet eylemleri, mahalle toplantıları ve CPT'ye mektup gönderme kararı aldıklarını söyledi.

Minbic zaferini selamlayan Kaya, Kürt kadınları başta olmak üzere Türkiyeli kadın örgütlerine çağrı yaparak, "Gelin hep beraber demokrasi ve barış cephesini kuralım, tarihsel mücadelemizi yükseltelim" dedi.

Kaynak: DİHABu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür