Reyhanlılar çarşıya çıkamaz oldu

Reyhanlılar çarşıya çıkamaz oldu

Suriye’de savaş başladığından beri çetelerin üs olarak kullandığı Reyhanlı’da halk tedirgin. Topraklarını terk etmek zorunda kalacaklarını belirten Rüstem Tek, ‘Çarşıya korku içinde gidiyoruz. Resmen savaşı bekliyoruz’ dedi

HATAY / DİHA - Suriye savaşının başladığı ilk günden bu yana adeta El Nusra (Fetih el Şam), Ahrar El Şam ve DAİŞ çetelerinin denetimine bırakılan Hatay’ın Reyhanlı ilçesi çeteler tarafından üs haline getirilmiş durumda. Bu durumdan rahatsız olan Reyhanlı halkı, baskılar nedeniyle kenti terk etme noktasına geldi. Kentte bulunan mülteci ve çetecilerin çok rahatlıkla ayırt edildiğinin altını çizen Ali Işık isimli esnaf, “Reyhanlı merkezinde kalan çetelerin çoğu erkek. Bunlar genellikle üç beş kişi bir evde kalıyor. Gündüzleri evde oluyorlar geceleri ise evde yoklar” dedi.

‘Yaralı dolaşanlar çok fazla’

Reyhanlı’nın Yenişehir Mahallesi’nde oturan Rüstem Tek isimli yurttaş ise, mahallede uzun sakallı, bıyıksız genç kişilerin çok fazla olduğunu, bunlardan bazılarının yaralı olduğunu, bazılarının ise ne iş yaptıklarının bilinmediğini ifade etti. Bazı şahısların geceleri evden çıkıp gündüzleri geldiğini ve bunların yanına sık sık İngilizce konuşan bazı kişilerin geldiğini belirten Tek, çetelerin buluşmalarının Yenişehir Gölü’nün kıyısında bulunan kafelerde gerçekleştiğini söyledi.

‘Bunlar kim bilmiyoruz’

Reyhanlı’nın çok büyük bir yer olmadığını kentte bulunan herkesin birbirini tanıdığını vurgulayan Tek, “İlçeye gelen yabancı da kimin misafiridir bilinir. Biz bu gelenlerin kim olduğunu ne olduğunu hiç bilemedik” şeklinde konuştu. Yakında doğup büyüdükleri  toprakları terk etmek zorunda kalacaklarını söyleyen Tek, “Çarşı ve pazara korku içinde gidiyoruz. Bu adamlar burada olduğu sürece er ya da geç bu savaş denen şey bize de bulaşacak. Resmen savaşı bekliyoruz” diye isyan etti.

Lojistik merkezi

AKP hükümeti, DAİŞ, El Nusra gibi grupları Hatay, Dîlok (Antep), Riha (Urfa) sınırlarından geçiriyor, silah ve diğer lojistiğini karşılıyordu. Silah, mühimmat akışının yoğun yapıldığı yerlerden biri de Reyhanlı olmuştu. Reyhanlı çevresinde çeteler için kamplar da oluşturulmuştu. AKP hükümeti şimdi 13 Ağustos’ta Yeni Şafak’ta “IŞİD İÇİNDE FETÖ TİMİ” manşetinde olduğu gibi bu işbirliğini sadece cemaate yıkmak istiyor.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür