‘Suriyeli LGBTİ’ysen her türlü saldırıya açıksın’

‘Suriyeli LGBTİ’ysen her türlü saldırıya açıksın’

İSTANBUL - İç savaştan kaçıp İstanbul’a gelen Suriyeli eşcinsel Wisam Sankari, geçtiğimiz hafta kafası kesilerek vahşice katledilmişti. Arkadaşları, Sankari’nin katledilmeden önce defalarca tehdit edildiğini, polisin haberinin olmasına rağmen hiçbir şey yapmadığını söylemişti. Sankari’nin katledilmesiyle; gözler, Türkiye’deki nefret cinayetleri ve mülteci LGBTİ bireylerin durumuna çevrildi. Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’e konuşan Kaos GL Editörü Yıldız Tar, “Türkiye’de yaşayan eşcinseller sokaklarda gezerken her an saldırıya uğrayacakları düşüncesiyle yaşıyor. Sankari gibi birçok eşcinsel, homofobik saldırılara maruz kalıyor. Türkiye’de homofobik saldırganlara ve ırkçılara hukuki yaptırımlar caydırıcı olmadığı için buna benzeyen vakalar ne yazık ki artarak devam ediyor” dedi. Türkiye topraklarında ‘Suriyeli LGBTİ’ olmanın bu topraklarda her türlü saldırıya açık olmak anlamına geldiğini belirten Tar, mülteci LGBTİ olmanın iki kat ayrımcılığa maruz kalmak olduğunu kaydetti.

Güvenlik alınmıyor

Polise şikayette bulundukları zaman alayla karşılaştıklarını belirten Tar, şunları aktardı: “Kolluk görevlileri saldırılara maruz kalan LGBTİ’lerle alay ederek eşcinsellere hakaret ediyor. Olayı emniyete bildiren LGBTİ’ler hakkında hiçbir güvenlik önlemi alınmıyor. İstanbul’da öldürülen Suriyeli eşcinsel Sankari bunlardan sadece biri. Böyle olduğu zaman eşcinsellere olan saldırılar da artıyor” diye konuştu. Sankari’nin katledilmesinden bir hafta sonra yine bir vahşet yaşandı. Bir haftadır kayıp olan trans kadın Hande Kader. önceki gün Zekeriyaköy’de yakılarak katledilmiş halde bulundu.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür