Kadınlar her alana öncülük ediyor

Kadınlar her alana öncülük ediyor

AMED / JINHA - Bütün savaşlarda en büyük acıları çeken ve direnen kadınlar dünyanın her yerinde aynı inanç ve emekle hayatı yeniden kurmak için mücadele ediyor. Sudan iç savaşı milyonlarca insanın ölmesine ve yersiz yurtsuz kalmasına neden olurken, Güney Sudan ve Etiyopya arasında kalan bölgede bulunan Blue Nile bölgesinde ise kadınlar için savaş henüz bitmedi. broadly.vice.com’un haberine göre, unutulmuş olarak görülen ve hala ismi bile bilinmeyen Blue Nile’de iç savaş nedeniyle açlık ve hastalıkların baş göstermesi sonucunda yaşamını yitirenlerin sayısındaki artıştan dolayı ülke ikiye bölünmüş durumda. 50 yılı aşkın bir süredir Sudan Halk Kurtuluş Kuzey Ordusu (SPLA-N) olarak bilinen muhalefet partisi, Ömer El Beşir tarafından yönetilen ülkede hükümete karşı mücadeleye devam ediyor.

Blue Nile’de hiçbir tıbbi klinik, okul ve yiyecek bulunmazken, kadınlar bulundukları tüm alanda direniyor. Kızgın güneşin altında kilometrelerce yol yürüyerek, odun ve su taşıyan kadınlar, bir yandan da hava bombardımanından korunmak için siper kazıyor, altın madeninde çalışıyor ve cephenin ön saflarında mücadele ediyor. Bu kadınlardan biri olan Mustra Mohammed, bebeği Güney Sudan’ın Maban şehrinde bulunan dört kamptan biri olan Doro’da doğurmadan önce kurşunlardan kaçmak için 10 ayını yollarda geçiriyor. 11 çocuğundan 4’ünü kaybeden Mustra, 135 bin mültecinin kaldığı kampta yaşamını sürdürüyor.

Mücadelede en önde

İnsan hakları gözlemcileri SPLA-N tarafından kontrol edilen Blue Nile’e son beş yılda yaklaşık 4 bin bomba atıldığını söylerken, bölgeye yardım götürülen kuruluşlarda Ömer El Beşir tarafından yapılan açıklamaya göre, muhalefet destekçisi olarak değerlendirilmesine karar verildi. Blue Nile’de kadınlar SPLA-N saflarında savaşıyor ve hükümete karşı özgürlük hamlesine öncülük ediyor.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür