Üretimde ‘Keda Jinê’ dönemi

Üretimde ‘Keda Jinê’ dönemi

WAN/ DİHA - Wan’ın Elbak (Başkale) Belediyesi’nde Bostaniçi Kadın Destek Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi’ne (BİKAD KOOP) bağlı açılan “Koperatîfa Keda Jinê/Kadın Emeği Kooperatifi” atölyesi, 3 eğitmen ve 20 öğrenciyle çalışmalara başladı. Belediyenin 2015’te satın aldığı ve tamamen belediyenin kadın çalışmalarına tahsis edilen 3 bin 500 metrekarelik arsada çalışmalarına başlayan kooperatifte kadınlara tasarım, elbise üzerine taşlar ile panel yapımı ve kara kalem çalışması gibi farklı dallarda eğitimler veriliyor. Kadınlara ayrıca ilçenin iklim şartlarına göre ekilecek sebze ve meyve eğitimi de veriliyor. Kooperatif aynı zamanda kadınlara ürettiklerini sergileyip pazarlama şansı da sunuyor.

Kendileri üretiyor

Elbak Belediye Eşbaşkanı Aynur Tarhan, kadın çalışmalarına daha fazla önem verdiklerini ve açılan kooperatif sayesinde ilçe kadınlarına yeni istihdam alanları açtıklarını söyledi. Kadınların kooperatifle birlikte hiç kimseye bağlı kalmadan kendi ayakları üzerinde durabileceğini kaydeden Tarhan, verdikleri hizmetin ücretsiz olduğunu ve kooperatifle kadınların tüm talebini karşılamayı amaçladıklarını vurguladı.
 

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür