Qamişlo halkı çözüm istiyor

Qamişlo halkı çözüm istiyor

QAMIŞLO - Qamişlo’nun Hililiye Mahallesi’nin Hizam bölgesi sakinleri, 30 yıldır kanalizasyon sıkıntısı çekiyor. Son 9 aydır bu sorun daha da içinden çıkılamaz bir hal aldı. Kanalizasyondan gelen kötü kokular halkın sağlığını tehdit ediyor. Yurttaşların tarım topraklarına ev inşa etmesinden kaynaklı mahallede kanalizasyon ağı oluşmaması, Bakurê Kürdistan’ın Nisêbîn (Nusaybin) ilçesinde bulunan kanalizasyon sularının bu alanda bulunan çukurlara doğru akması ve Baas rejiminin bölgeye uzun süre hizmet götürmemesi; kanalizasyon sorununun başlıca nedenleri arasında. Çok eskiden beri bu sorunu yaşadığını belirten Mahalle sakinlerinden Rêzan Hesen, “Rejim bölgenin inşasına önem vermedi. Gelişigüzel yaptı. Özellikle kışın yağmur sularının kanalizasyonu taşırmasıyla her yer kirli suyla doluyor. Yurttaşlar evlerini su basmasın diye, kapı önlerinde topraktan bent oluşturuyor” dedi. Yazın ise sıcaklıkla birlikte bataklıktan mahalleye kötü koku ve hastalık yayılıyor.

Bütçe gerekiyor

Kanalizasyonun tamiri ve hattın yenilenmesi konusunda proje araştırmaları yaptıklarını belirten Qamişlo Halk Belediyesi Takip Merkezi Komitesi üyesi Dijwar Xelef, “Kanalizasyon borularına Nusaybin suyu karışıyor. Nusaybin Belediyesi ile irtibata geçilerek, suyun karşı taraftan kesilmesi gerekiyor. Proje için gereken bütçenin araştırmaları yapılıyor” dedi. Yaklaşık 200 ailenin yaşadığı bölgede mahalle halkı Şehit Heci Komünü’nü inşa etti.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür