Ceviz ithalatı kadın emeğini sömürüyor

Ceviz ithalatı kadın emeğini sömürüyor

Piroz Zırığ / Dîlok - Jinha - Sanayi kenti olarak bilinen ve emek sömürüsünün yoğun olarak yaşandığı Dîlok’ta (Antep) kadınlar hiçbir sosyal güvencesi olmadan ve çok cüzi ücretler karşılığında ceviz ayıklama işçiliği yapıyor. ABD, Moldovya ve Kazakistan gibi ülkelerden önce Hatay Limanı’na oradan da fabrikalar aracılığı ile yoksul mahallelerdeki kadınlara ulaştırılan cevizlerin bir çuvalını kadınlar 5 liraya ayıklıyor. Uzun süredir ceviz işçiliği yapan Fehime Sivil (35), geçim sıkıntısı yüzünden bu işe başlamak zorunda kaldığını söylüyor.

‘Başka çaremiz yok’

Cevizlerin eksik çıkması veya çalınması durumunda da kendilerinin para ödemek zorunda kaldığını ifade eden Sivil, “Çok yorucu bir iş. Cevizleri kır, içindekini çıkar, içinin rengine göre seçeneklere ayır. Mesela sarısı başka kutuya, grisi başka kutuya, kararmışı başka kutuya konuluyor” diyor. Bu işi mecbur kaldığı için yaptığını belirten Sivil, ‘Yaşam mücadelesi sana başka seçenek sunmuyor” dedi. 20 yıldır ceviz ve fıstık temizleme işçiliği yapan Remziye Ayhan (55) ise şunları söylüyor: “Başka bir iş olsaydı da onu yapsaydım; ama yok. Evimin geçimini ben sağlıyorum eşim öldü. Çocuklara bakmak, ihtiyaçlarını gidermek zorundayım.”Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür