Avrupa festivale hazırlanıyor

Avrupa festivale hazırlanıyor

Uluslararası Kürt Kültür Festivali, 3 Eylül tarihinde Almanya’nın Köln kentinde start alıyor. Çok sayıda sanatçı ve müzik grubunun sahne alacağı festivalde 350 kişiden oluşan 30 folklor grubu da aynı anda Kürdistan’da bir çok bölgeye ait oyunlar sahneleyecek
Ali GÜLER

KÖLN / ANF - Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nin yirmi dördüncüsü 3 Eylül tarihinde Almanya’nın Köln kentinde start alıyor. Mehmet Tunç, Sêvê Demir, Pakize Nayır, Ebû Leyla şahsında, Rojava ve özyönetim direnişinde yaşamını yitirenlere adanan festivale HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda konuk katılıyor. FC Köln futbol takımının stadyumu olan Rhein Energie düzenlenecek festivalin kültür  programı ise oldukça zengin. TEV-ÇAND’ın organize ettiği programda, Koma Berxwedan, Hesen Şerif, Koma Bajar, Özlem Gerçek, Şahiya Stranan gibi sanatçı ve müzik grubu sahne alacak. 350 kişiden oluşan 30 folklor grubu da aynı anda Kürdistan’da bir çok bölgeye ait oyunlar sahneleyecek.

Herkes 3 Eylül’de Köln’e

NAV-DEM Eşbaşkanı Bahattin Doğan, festival hazırlıklarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Doğan, dönemin ruhuna ve halkımızın taleplerine cevap olacak şekilde hazırlıklar yaptıklarını belirterek “Çalışmalarımız hem merkezi hem de yerel düzeyde oluşturulan komisyonlarla sürdürülmekte. Yerelde halk meclisleri bünyesinde oluşturulan festival komitelerimiz insanları ev, işyerlerinde ziyaret ederek çalışmalarını sürdürüyor. Her kurum ve inancın kendi rengini yansıtacağı renkli ve görkemli bir festival olacaktır” diye konuştu. Doğan, bütün değerlere sahip çıkıp ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü haykırmak için 3 Eylül’de Köln’e çağırdı.

24 yıldır düzenleniyor

Kürtlerin en büyük ve uzun soluklu kültür etkinliği olan Uluslararası Kürt Kültür Festivali, ilk olarak 1992 yılında Almanya’nın Bochum kentinde yapıldı. O tarihten bu yana her yıl periyodik olarak yapılan festival her yılın eylül ayında yapılıyor. Daha önce YEK-KOM tarafından organize edilen festival, 2014 yılından beri Almanya’daki Kürt kuruluşlarının çatı örgütü olan Navenda Civaka Demokratîk A Kurdên li Almanya - Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkez (NAV-DEM) tarafından organize ediliyor.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür