Yeni kriz dalgaları oluşuyor

Yeni kriz dalgaları oluşuyor

Ukrayna ile Rusya arasında tansiyonun yeniden yükselmesi ABD tarafından yakından izleniyor. Pentagon, sınır yakınında yükselen tansiyondan aşırı derecede kaygı duyduklarını, Moskova’nın kışkırtıcı retorikten vazgeçmesi gerektiğini kaydetti

KİEV - Ukrayna ile Rusya arasındaki tansiyon karşılıklı suçlamalar, S-400 sevki ile tırmanmaya devam ederken, Donbas’ta cephe hattındaki Ukrayna askerleri kırmızı alarm seviyesinde bekliyor. Cephe hattında zaman zaman topçu atışları yapılırken ABD, Moskova’nın yalan iddialara başvurma siciline sahip olduğunu belirterek taraflara gerginliği tırmandıracak “provokatif adımlar veya retorikten” kaçınmaları çağrısı yaptı.

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilimden sonra Rusya Kırım’ı önce işgal sonra ilhak etmişti. 10 Ağustos’tan bu yana Kırım’da tansiyon yeniden yükseldi. Rusya’nın Ukrayna Kırım’a askeri istihbarat teşkilatı olan GUR elemanlarını sızdırdığını, 2 Rus FSB ajanı ile Rus askerinin öldüğünü açıklamıştı. Bazı Ukraynalı özel harekatçıların da öldüğü öne sürülmüştü. Rusya gizli servisi, sınırda patlayıcılarla yakalanan iki kişinin Ukrayna istihbaratı için çalıştığını itiraf ettiği video kaydını yayınlandı. Şüphelilerin işkence altında ifade verdiği öne sürüldü. Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko yakındaki Ukrayna ordusua teyakkuz emri verirken, Rusya da Kırım’a S-400 füze savunma sistemi gönderdi. Taraflar birbirini gerilimi tırmandırmakla suçlarken Ukrayna’da, Donbas bölgesindeki silahlı grupların Rusya tarafından tekrar harekete geçirileceği endişesi artıyor. Rus tarafı ise Kiev’i, Kırım’da çatışma çıkması için provokasyon yapmaya çalışmakla suçluyor. Cephe hattında bekleyen Ukrayna askerleri büyük bir savaş bekliyor: ‘Aslında hiçbir şey değişmedi. Kırmızı alarm seviyesinde bekliyoruz. Tek şey bir taraf zihin olarak daha büyük bir saldırı için hazırlanıyor. Bu daha önce olmadığı kadar büyük bir çatışma olabilir.’

Topçu atışları

Düşük yoğunluklu topçu atışları Marinka kasabasından duyulabiliyor. Daha önce top atışlarının hedefi olan kasabada yaşayanlar günlük yaşantılarına devam ediyor. Siviller ‘Topçu atışları her gün oluyor. Ancak her akşam çocuklarla dışarı çıkıyoruz. Alıştık artık. Burada artık hiçbir şeyden korkmuyoruz” diyor.

ABD: Provokatif olmayın

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcülerinden Gordon Trowbridge, Rusya ile Ukrayna arasında tırmanan gerginlikten endişe duyduklarını bildirdi. “Kırım ile Ukrayna’nın geri kalanı arasındaki idari sınır yakınında yükselen tansiyondan aşırı derecede kaygı duyuyoruz” diyen Trowbridge, taraflara gerginliği tırmandıracak “provokatif adımlar veya retorikten” kaçınmaları çağrısında bulundu. Trowbridge, Kırım’da iki Rus iç güvenlik kurumu çalışanının öldürülmesinin ardından Kiev’e bağlı güçleri suçlayan Rusya’nın iddialarını destekleyecek herhangi bir delil bulunmadığını belirterek, “Rusya, kendisinin Ukrayna’daki illegal eylemlerinden dikkati başka yöne çekmek için sıklıkla yalan iddialara başvurma siciline sahip” ifadesini kullandı. Rus askerlerinin sahadaki hareketliliğini gözlemlediklerini aktaran Trowbridge, sahadaki hareketlilikten ziyade Moskova yönetiminden gelen “kışkırtıcı retorikten” daha çok endişe duyduklarını dile getirdi. Trowbridge, ABD’nin Rusya’nın 2014 yılındaki Kırım’ı ilhakını tanımadığı ve bu adımın uluslararası hukuka aykırı olduğuna dair pozisyonunu koruduğunu sözlerine ekledi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden de, Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko ile yaptığı telefon görüşmesinde Kırım konusunda tansiyonun düşürülmesi çağrısı yaptı. Biden, Minsk Anlaşması’nın eksiksiz yerine getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Yolsuzluk arbedesi

Yolsuzluk operasyonlarının gündeme damga vurduğu Ukrayna’da yeni bir skandal patlak verdi. Ukrayna Başsavcılığı, savcılık binasının devlet başkanlığına bağlı Yolsuzluklarla Mücadele Bürosu tarafından yasa dışı yoldan dinlemeye alındığını iddia etti. Savcılık yetkilileri ile Yolsuzluklarla Mücadele Dairesi özel timleri arasında kent merkezinde arbede yaşandı.

 

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür