Kürdistan filmlerine yapım desteği

Kürdistan filmlerine yapım desteği

AMED / DİHA - Ortadoğu Sinema Akademisi, ekim ve kasım aylarında düzenlenecek Wan Axtamara Film Festivali ve Amed Film Festivali’ne katılacak projelere yapım desteği verme kararı aldı. Akademi, Kürdistan sinemasının film üretimine katkı sağlamak, senaryoları geliştirmek amacıyla belgesel, kısa film ve öğrenci projelerine destek veriyor. Her iki film festivali komitesinde yer alan yönetmen Zeynel Doğan, çoğu kadın projesi olacak şekilde projelere yapım desteği vererek yeni nesil sinemacıların film çekim süreçlerini hızlandırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Atölyeye de katılınmalı

Doğan, kasım ayında düzenlenecek Amed Film Festivali’nde oluşturulan ‘Sur Film Fonu’nda desteğin uzun metrajlı filmlere verileceğini belirtti. Başvuru yapan projelerin, seçici kurul tarafından ön elemeye tabi tutulacağını belirten Doğan, “10 projenin finalist olarak katılacağı destek bölümünde, film sahiplerinin festival kapsamında düzenlenecek 3 günlük film fonu atölyesine katılması gerekiyor. Fonda projelere toplam 80 bin lira bütçe ayrılmıştır. 15 Eylül’e kadar projelerin ulaşması gerekiyor” dedi. Wan Axtamara Film Festivali kapsamında Yaşar Kemal Proje Destek Fonu oluşturduklarını da kaydeden Doğan, şunları söyledi: Belgesel kategorisinde iki belgesel filmin her birine 7 bin 500 TL, kısa bölümünde üç kısa kurmaca filmin her birine ise 5 bin TL, öğrenci filmleri kategorisindeki iki kurmaca veya belgesel film projesinden herbirine 2 bin 500 TL katkıda bulunacağız.

Senaryo Kürtçe yazılmalı

Sur Film Fonu ve Yaşar Kemal Film Fonu için senaryonun orijinalinin yanı sıra dili Kürtçe’nin herhangi bir lehçesinde yazılmış olmasının şart koşulduğunu vurgulayan Doğan, “Filmin dili Kürdistan halklarının konuştukları dillerden herhangi biriyle olabilir. Yani Arapça, Ermenice, Türkçe, Süryanice ya da Farsça gibi Mezopotamya dillerinden biri ya da bir kaçının filmde kullanımı söz konusu olabilir. Temanın Kürdistan halkları eksenli olması katılım için önemlidir” diye belirtti. Festivallere başvurmak isteyenler http://www.amedff.com ve http://www.axtamarafilm.com adresleri üzerinden kayıt yaptırabiliyor.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür