Kadınlar İstanbul'da da Öcalan için alanlarda olacak

Kadınlar İstanbul'da da Öcalan için alanlarda olacak

Kadınlar, İstanbul'da KJA'nın 'Önderliğime, Toprağıma, Özgürlüğe Sahip Çıkıyorum' sloganıyla başlattığı kampanyanın startını verdi. Kampanyaya ilişkin eylem teklifini açıklayan KJA İstanbul Koordinasyonu'ndan Besra İşsever, Türkiyeli kadınlara özgür bir sistem için demokrasi cephesini birlikte kurma ve büyütme çağrısı yaptı

HABER MERKEZİ - Kongreya Jinen Azad (KJA) öncülüğünde "Önderliğime, Toprağıma, Özgürlüğe Sahip Çıkıyorum" sloganıyla başlatılan kampanya, Amed'in ardından İstanbul'da da deklere edildi. Kampanyanın startının verildiği, HDP Bağcılar İlçe Örgütü konferans salonunda düzenlenen basın toplantısına HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, KJA Koordinasyon üyesi ve İmralı Heyeti'nden Ceylan Bağrıyanık, İstanbul Barış Anneleri Meclisi üyeleri, KJA İstanbul Koordinasyonu üyelerinin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı.

'Öcalan kırmızıçizgimizdir'

Burada konuşan Barış Anneleri Meclisi'nden Zeynep Çalıhan, darbe girişiminin ardından can güvenliğinden endişe duydukları Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde ağır bir tecrit uygulandığını belirterek, Öcalan üzerindeki tecrit son buluncaya kadı kadınların sokaklarda olacaklarını söyledi. Çalıhan, "Önderliğin çizgisi bizim kırmızıçizgimizdir" dedi.

'Öcalan'dan haber alana kadar sokaklardayız'

HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ise, Öcalan ile barış süreci görüşmeleri başladığı andan itibaren büyük bir barış umudunun doğduğunu fakat bu sürecin iktidar tarafından heba edildiğini söyledi. Buldan, sürecin sona ermesinin ardından müzakere sürecinin yeniden başlaması için Dolmabahçe Mütabakatı'na dönülmesi çağrısında bulunduklarını fakat bu çağrının da değerlendirilmediğini belirtti. "Hem Kürdistan'da hem Türkiye ve Avrupa'da hem de Ortadoğu'da bu çatışmalı sürece karşı çıkarak kendi özgürlüğümüzü yeniden inşa etmek istiyoruz" diyen Buldan, Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit koşullarının son bulması için başlattıkları kampanyanın büyük önemde olduğunu söyledi. Buldan, "Biz kadınlar Öcalan'dan haber alana kadar sokaklarda ve meydanlarda olacağımızın sözünü buradan veriyoruz" diye konuştu.

Türkiyeli kadın örgütlerine çağrı

Yapılan konuşmalar ardından "Önderliğime, Toprağıma, Özgürlüğe Sahip Çıkıyorum" kampanyası KJA İstanbul Koordinasyonu'ndan Besra İşsever tarafından deklere edildi. İşsever, Öcalan ile İmralı'da değil özgür koşullarda müzakere yapılması gerektiğini söyleyerek, Öcalan'ın özgürlüğünün Türkiye'deki sorunların çözümü olduğunu belirtti. Özgürlük ve demokratik yaşamın kadınların muhtaç olduğu tek hakikat olduğunu ve kadınlar olarak bu uğurda mücadeleden vazgeçmeyeceklerini dile getiren İşsever, Türkiyeli kadın örgütlerine de çağrı yaparak, "Gelin hep beraber özgür bir sistem için demokrasi cephesini kuralım ve büyütelim" dedi.

100 bin imza toplanacak

İşsever, kampanyaya ilişkin şu bilgileri verdi: "1 Eylül tarihine kadar 'Her halk toplantısı bir eylemdir" şiarı ile İstanbul'un her ilçe, mahalle ve her sokağında kadın toplantıları, paneller ve çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Barış Anneleri öncülüğünde yapılan nöbet eylemleri daha da güçlendirilerek devam ettirilecek. Ekim ayında 'Önderliğime, Toprağıma, Özgürlüğe Sahip Çıkıyorum' şiarı ile kadın mitingi gerçekleştirilecek. Ekim ayında kadar kampanya çerçevesinde Öcalan'ın özgürlüğü için CPT'ye gönderilmek üzere 100 bin imza toplanması hedeflenecek"

Kaynak: DİHABu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür