15 Ağustos diriliş ruhuyla; Kürt kadını sisteme baş kaldırdı

15 Ağustos diriliş ruhuyla;  Kürt kadını sisteme baş kaldırdı

Kürt özgürlük mücadelesi için dönüm noktası tarihlerinden biri olan 15 Ağustos, Kürt kadınları için de yeniden dirilişin tarihi oldu. 15 Ağustos Atılımı ile ilgili konuşan DBP MYK Üyesi Fatma Gül, 15 Ağustos ruhuyla Kürt kadının devletin saldırdığı tüm değerlere sahip çıktığını belirtti
Semra TURAN

AMED / JINHA - Kürt özgürlük mücadelesinin 33. yılında aynı inanç ve direnişle özgürlüğe yürüyen kürt halkı için önemli bir tarih olan 15 Ağustos’un Kürt kadınları için ne anlam ifade ettiğini değerlendiren DBP MYK Üyesi Fatma Gül, 15 Ağustos’un Kürt halkı için ulusal var oluş, uyanış ve bilinci açığa çıkaran bir tarih olduğunu söyledi. Gül, 15 Ağustos ile birlikte Kürdistan’ın tamamında serhildanların olduğunu hatırlatarak, o süreçte halkın topyekûn ayağa kalktığını ve kendisini var ettiğini dile getirdi. Serhildan süreçlerine Kürt kadınlarının öncülük ettiğini vurgulayan Gül, Kürt kadınların bin yıllarca süren egemen devlete ve erkek zihniyetine karşı başkaldırdığını belirtti.

Köleliği reddetti

Gül, “Devletler en çok Kürt kadınlarını sömürdü, katletti, işkence ederek, asimile etmeye çalıştı. Bu anlamda 15 Ağustos, sadece Kürt halkı için değil, Kürt kadınları için de bütün katliamcı  ve asimilasyoncu politikalara karşı ben varım deme önemini taşıyor” dedi. Gül, 15 Ağustos ile toplumda ulusal bilincin açığa çıktığını belirterek, bu döneme kadınların fedai bir ruhla öncülük ettiğini kaydetti. Gül, “15 Ağustos ile Kürt kadınları, her şeyden önce kendisini tanıdı. Ve köleliği reddetti. Özgürlük ile güçlü mücadeleye sarıldı. Mücadeleye sarıldıkça devletin saldırdığı tüm kadın değerlere sahip çıktı” dedi.

Bütün dünyaya örnek oldu

15 Ağustos ruhu ile kadınların vermiş olduğu özsavunmaya dikkat çeken Gül, “Özsavunma ile Kürt kadını, gücünü açığa çıkardı. Neler yapabileceğini göstererek, her alanda kendisini güçlü kıldı. Rojava ve özyönetim alanları bunun sembolüdür. 15 Ağustos ile başlayan uyanış, dünya kadınlarına günümüzde özsavunma ile örnek oluyor” dedi. “15 Ağustos’a çok şey borçluyuz” diyen Gül, “Belki 15 Ağustos olmamış olsaydı. Kürt kadınların özgürlük mücadelesi, kazanımları da bu kadar muazzam kılınamazdı. Kürt kadınları, Önderliği ile 15 Ağustos ruhunu bugünlere taşıdı. Bugün Kürt kadınların bütün dünyaya örnek olabiliyorsa bu yaşamını yitiren Kürt kadınların sayesindedir. Kürt kadınları bu ruhunu daha da büyütme ve güçlü bir mücadeleye dönüştürmeli” dedi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür