Şehba’da ilk kadın taburu ilan edildi

Şehba’da ilk kadın taburu ilan edildi

EFRÎN - Şehba bölgesinde yaşayan Kürt, Arap ve Türkmen kadınları, 15 günlük ideolojik ve askeri eğitim devrelerini tamamladıktan sonra, düzenlenen bir törenle ilk tabularını ilan etti. Cebhet El-Ekrad’a bağlı “Şehit Jiyan Ehres” adıyla kurulan ilk kadın taburu, bölgedeki tüm kadınları çetecilerin zulmünden kurtarmayı amaçlıyor. İlan edilen ilk kadın taburu için açıklama yapan tabur üyesi Arîn Mîrkan, “Suriye’de şiddet ve iktidar zihniyeti DAİŞ ve diğer çeteler tarafından sürüyor ve bu şiddet her geçen gün biraz daha derinleşiyor. Çeteler bölgemizi savaş alanına çevirdi. Bu zihniyetten en çok zararı görenler ise kadınlar oldu” dedi. Mîrkan, bütün halklardan kadınlar olarak dayatılan erkek egemenlikçi zihniyetten kadınları kurtarmayı ve kadın değerleri etrafında örgütlenmeyi amaçladıklarını söyledi.

Özgürlük hamlesine katılacağız

“Tarihi Kobanê direnişinde kadınlar eşsiz bir direniş sergiledi” diyen Mîrkan, “Şehba’ya bağlı Minbic’i kurtarma operasyonu bize tabur oluşturma kapısı açmıştır. Biz de Cebhet El-Ekrad’a bağlı olarak Şehba Bölgesi kadın taburumuzu oluşturduk. Kadın taburu olarak QSD’nin bünyesinde yer alan YPJ güçleri gibi Şehba bölgesini kurtarma operasyonlarının tümünde yer alacağız. İşgal altındaki bölgeleri kurtaracağız” dedi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür