Kadınlar çalışabilmek için rahimlerini aldırıyor!

Kadınlar çalışabilmek için rahimlerini aldırıyor!

AMED / JINHA - Hindistan’ın Batı Maharaştra’daki şeker kamışı tarlalarında çalışan kadınlar, düzenli olarak arazi sahiplerinin ve borçları karşılığı para yerine doğrudan işçilik talep ederek onları köleleştiren komisyoncuların cinsel saldırısı ile karşıya kalıyor. Beed bölgesindeki şeker kamışı tarlalarında çalışan yüzlerce kadınla görüşen ActionAid isimli kuruluşun bölge yöneticisi Nirja Bhatnagar, bunu “akıl almaz bir saldırı” olarak niteliyerek, “Sizi umursamayan kayıt dışı ekonomiye girebilmek için rahminizi aldırmak zorunda kalmanız kadar kötü bir insan hakları ihlali yok” dedi. Hindistan, dünyanın ikinci büyük şeker üreticisi ve Maharaştra, Hindistan’ın en çok şeker üreten eyaleti. Yaklaşık 500 bin yerli yoksul, şeker kamışı toplamak için bölgelere her yıl göç ediyor. Aktivistlere göre işçiler çiftler halinde işe alınıyor. Çoğu borç esaretinde ve 6 aydan 8 aya kadarki çalışmalarına karşılık 50 ile 60 bin rupi kazanıyorlar.

Farkındalar ama...

Çiftler, geç saatlere kadar çalışıyorlar. Kesik ve burkulmalarla ilgilenmek üzere doktor oluyor ancak işçiler başlıca hastalıklar ve gebeliklerle kendileri ilgilenmek zorunda. Kadınlar sık sık düşük yapıyor ve çocuklu olanlara da tek çarenin kısırlaştırmaya histerektomi (rahmin alınması) olduğu söyleniyor. İşçileri zor durumda bırakmak istemediği için isim vermeyen aktivistlerden biri, “Bu köle emeğinin en kötü hali ve bunun en zor haline kadınlar katlanıyor. Aileleri istismar olduğunun farkındalar ancak çalışmak zorundalar” ifadelerinde bulunuyor.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür