Kürdistan’da 1 milyon 41 bin mülteci

Kürdistan’da 1 milyon 41 bin mülteci

Türkiye’nin altı bölgesinde toplam 1 milyon 708 bin mülteci yaşarken, sadece Kürdistan’da 1 milyon 41 bin mültecinin yaşaması; hükümetin Kürdistan’ın demografik yapısını değiştirmek amacını kanıtlıyor

HABER MERKEZİ - Türkiye’de Suriyelilerin gitmediği il kalmadı. En fazla Suriyeli 401 bin ile Riha’ya (Urfa) yerleşirken, en az Suriyeli’nin bulunduğu il 27 kişi ile Bartın oldu. Riha’dan sonra en fazla Suriyeli’nin yaşadığı il ise 394 bin kişi ile İstanbul. Dîlok (Antep), Amed, Riha, Êlih (Batman), Semsûr (Adıyaman), Sêrt, Mêrdîn, Kîlîs, Şirnex illerinde yaşamaya başlayan Suriyeli sayısı 1 milyon 41 bin. Toplam 2 milyon 749 bin Suriyeli’nin üçte birinden fazlası Kürdistan’da. Bölgeler itibariyle kıyaslandığında sadece Kürdistan’da 1 milyon 41 bin Suriyeli yaşarken, Türkiye’nin diğer altı bölgesinde toplam 1 milyon 708 bin mülteci bulunuyor. Bu istatiksel veriye bakıldığında bile AKP’nin Kürtleri, Kürdistan’dan tasfiye etmek istediği anlaşılıyor. Mültecileri her fırsatta kirli politikaları için kullanan AKP, Suriyelileri Kürt illerinin demografik yapısını değiştirmede kullanıyor.

Yapıyı değiştirecekler

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ayhan Kaya, Suriyelilerin Kürdistan’a yerleştirilmesini Kürt nüfusu dengelemeyi amaçlayan bir “sosyal mühendislik” çabası olduğunu öne sürerken; AKP’nin yayın organı Star gazetesinin yazarı Ersoy Dede, köşesinde hükümetin bu kirli oyununu açıkça yazdı. Dede’nin yazısından bir bölüm şöyle: “Bu insanlara hem vatandaşlık hakları verelim. Hem de Doğu ve Güneydoğu’da yeniden imar edilen kentlerde toplu konutlara yerleştirelim. Hakkâri’de, Mardin’de, Diyarbakır’da Şırnak’ta ikamet etmelerini sağlayalım.”

Boşanmalar arttı

Kürdistan’da dokuz ilde yaşayan yerel nüfusun toplam sayısı 8 milyon 385 bin. Nüfusun sekizde biri oranında Suriyeli’yi sorunsuz biçimde oraya adapte etmek kolay değil. Bu nedenle sürekli sosyal çalkantılar ve adli olaylar yaşanıyor. Sürekli yaşanan kavgalardan dolayı halk şikayetçi; yurttaşlar ‘Huzurumuz kalmadı’ diyor. Yaşanan bir diğer önemli sorun da ‘kumalık’. Özellikle Riha’da erkekler, savaştan kaçan ve birçoğu eşlerini kaybetmiş olan kadınlarla ikinci evliliklerini yapıyor. Bu nedenle boşanma sayılarında da ciddi bir artış var. Kürdistan’ın demografik yapısı değişirken, ekonomik durumda bir değişiklik yaşanmayacak. İşsizlik oranının yüzde 24,8 ile en yüksek olduğu yer olan Kürdistan, yüzde 10,3 olan Türkiye ortalamasının iki katından da fazla. Bu bölgeye Suriyelilerin gelmesiyle birlikte oluşan yeni tabloyla; ekonomik kriz ve yoksulluk daha da derinleşecek.

Terolar’da da aynı zihniyet

Gurgum’um Terolar Bölgesi’nde de AFAD mülteci kampı adı altında yapılan kamp, halkın karşı çıkmasına rağmen bitme aşamasına geldi. Daha çok Alevi Kürtlerin yaşadığı bölgede yurttaşlar, bölgeye kamp adı altında çetecilerin yerleştirileceğini ve buranın demografik yapısının değiştirileceğinin altını çiziyor. Yurttaşlar, her gün cemevi önünde nöbet eylemlerini sürdürüyor.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür