Taşlıçay Silikozis mezarlığı

Taşlıçay Silikozis mezarlığı

Ekonomik sorunlar nedeniyle Çewlîg’ten İstanbul’a kot kumlama atölyesine çalıştıkları sırada Silikozis hastalığına yakalanan Demir, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Sadece Demir’in köyü olan Taşlıçay’da bugüne kadar 16 kişi aynı hastalıktan yaşamını yitirmişti

ÇEWLÎG / DİHA - Kot kumlama işinde çalışan işçilerin yakalandığı Silikozis hastalığı, can almaya devam ediyor. Çewlîg’in (Bingöl) Kanîreş (Karlıova) ilçesine bağlı Taşlıçay Köyü’nden 2000 yılında gittiği İstanbul’da çalıştığı kot kumlama atölyesinde Silikozis hastalığına yakalanan 27 yaşındaki Necat Demir, tedavi gördüğü İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Hastalık nedeni ile uzun bir süredir solunum cihazlarına bağlı olan Demir’in ölümüyle birlikte Silikozis’ten ölenlerin sayısı 67’ye yükseldi. Demir’in Taşlıçay Köyü’nde ise bu hastalıktan bugüne kadar 16 kişi yaşamını yitirmişti. 30’a yakın Silikozis hastasının bulunduğu Taşlıçay Köyü’nde geçen ay da Ramazan Aydar adlı yurttaş, yaşamını yitirmişti. Silikosiz hastalarının bugüne kadar verdikleri hukuki mücadele sonuçsuz kalırken, devlet ise Silikozis hastalığına yakalanan işçilerin ölümüne seyirci kalıyor.

Her evde bir Silikosiz hastası

Tahminlere göre 2 bin silikozis hastasının olduğu Türkiye’de hergün giderek ölüm bilançosu ağırlaşıyor. Çalışma Bakanlığı verilerine göre, bugüne kadar 5-10 bin tekstil işçisi kot taşlama işinde çalıştırılmış. 2-3 ay gibi çok kısa sürelerde de olsa bu işi yapan binlerce işçi soludukları tozun yoğunluğu nedeniyle hastalık tehdidi altında yaşıyor. Kot Kumlama İşçileri Dayanışma Komitesi’ne göre, 300 haneli Taşlıcay Köyü’nde neredeyse her evde bir Silikozis hastası var. Hasta işçilerin birçoğu yanlış teşhis mağduru. Yanlış teşhis konmuş ya da doktora gitmemiş işçilerin bir kısmı hastalıklarının nedenini bilmediğinden aynı iş koşullarında çalışmaya devam ediyor. Hastalığı teşhis edilmemiş ya da yanlış teşhis edilmiş işçiler nedeniyle Silikozis hastası işçilerin sayısı tam olarak bilinmiyor. Sadece İstanbul’da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne 100’den fazla Silikozis hastasının yıl içerisinde yatış yaptığı, Sinop, Tokat, Çewlîg, Sêrt (Siirt), Erzerom (Erzurum), Yozgat, Zonguldak ve Çorum’da da kot taşlama sonucu akciğerleri iflas edip memleketlerine dönen çok sayıda işçi olduğu söyleniyor.         Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür