Devlet satılığa çıkartıldı!

Devlet satılığa çıkartıldı!

AKP hükümeti çok tartışılacak özelleştirme yasası çıkardı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önceki gün kabul edilen yasa, özel bütçeyle idare edilen devlet kurumlarının özelleştirilmesine olanak veriyor. Yasaya tepki gösteren CHP’li Erdoğan, devletin satılığa çıkartılması olarak değerlendirdi

HABER MERKEZİ - 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL süresince en dikkat çekici düzenlemeler geliri olan devlet kurumlarına yönelik yaşandı. Emeğe saldırı niteliğinde zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası, kara para aklamaya olanak veren Varlık Barışı gibi düzenlemelere yeni Torba tasarıyla özelleştirme dalgası eklendi. Özel bütçeyle ticari amaçlı olarak işletilen kurumların idareleri, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ÖİB’e bildirimde bulundukları takdirde satılabilecek. Torba tasarının 35. maddesi, aralarında Atatürk Orman Çiftliği, Atatürk Kültür Merkezi, Milli Piyangı İdaresi gibi kurumların da olduğu birçok devlet kurumunun Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB)’na devredilmesinin ve satılmasının önünü açıyor.

Birçok kurum özelleştiriliyor

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Hukuk Müşaviri Mehmet Kilci’nin verdiği bilgiye göre, özelleştirilebilecek bazı kurumlar şunlar: “Atatürk Orman Çiftliği Genel Müdürlüğü, Atatürk Kültür Merkezi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı, TRT, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, GAP Başkanlığı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK, Savunma Sanayii Müsteşarlığı.”

Anayasaya aykırı

CHP’li Aykut Erdoğdu ise maddeye tepki gösterdi. Özelleştirme İdaresi’nin çok geniş bir yetki almaya çalıştığını belirten Aydoğdu, “Daha önceki hiçbir kanun koyucunun, hiçbir hükümetin döneminde alınmayan çok geniş bir alanı da özelleştirme kapsamına alacaksınız. Bütün devleti satın alma hakkını alıyorsunuz, böyle birşey anayasaya aykırı. Bütün devlet satılabilir bu maddeyle” dedi.    Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür