KJA’dan 3 ayrı başlık altında büyük kampanya

KJA’dan 3 ayrı başlık altında büyük kampanya

KJA, ‘Önderliğime, Toprağıma, Özgürlüğüme Sahip Çıkıyorum’ kampanyası kapsamında Kürt Halk Önderi Öcalan’ın özgürlüğü için CPT’ye verilmek üzere İstanbul’da bir ay içerisinde 100 bin mektup toplamayı hedefliyor. Kadınlar hem ev ev dolaşıp Öcalan için imza toplayacak hem de Kürdistan’da savaş mağduru halk ile dayanışmayı güçlendirecek ve çağrılarda da bulunacak

Kongreya Jinên Azad’ın (KJA) Amed’de başlattığı ve 14 Ağustos’ta da İstanbul’da Bağcılar HDP binasında startını vereceği “Önderliğime, Toprağıma, Özgürlüğüme Sahip Çıkıyorum” şiarı ile diğer yürütülen birçok kampanyadan daha kapsamlı 3 ana başlık altında götüreceği kampanyayı başlatıyor.

Hem inşa hem...

Türkiye ve Kürdistan genelinde büyük kadın mitingleri, panel, seminer, kadın buluşmaları ve yürüyüşler gerçekleştirme kararı alınan ve 6 ay olarak planlanan kampanyalara ilişkin bilgi veren KJA İstanbul Kampanya Koordinasyon Sözcülerinden Besra İşsever, “Diyalog yollarının açılmaması, önderliğimizden doğru bir haber alınamaması, biz KJA’lı kadınları, çok endişelendiriyor. Bu yüzden yeni ve daha kapsamlı bir kampanyaya ihtiyaç duyduk. Bununla beraber de kampanyamızı 3 ana başlık altında yürütme kararı aldık” diye belirtti.

Yıkımlara karşı dayanışma

Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’ne (CPT) verilmek üzere 100 bin mektup toplamaya hazırlandıklarını duyuran İşsever, Kürdistan’da  yıkımlara ilişkin de kampanya içerisinde çalışma yürüteceklerini ifade etti. İşsever, “Bununla beraber Kürdistan’da özyönetim direnişleri ile birlikte, halkımızla dayanışmak için 10 bin battaniye 10 bin yatak kampanyasını da başlatıyoruz. İnşa çalışmalarımız da devam edecek” şeklinde konuştu.

‘Kadınlar sokakta olacak’

HDP ve HDK’nin de destekleyeceği kampanya çerçevesinde eylemsellik planlarının da yer alacağını sözlerine ekleyen İşsever, “Bu kampanya ile birlikte tabi ki alanlarda olacağız biz ve ‘Önderliğimizin özgürlüğü Kürt halkının özgürlüğüdür’ şiarıyla alanlarda paneller düzenleyeceğiz. Oturma eylemleri yapacağız. Yine ilçelerden, yerellerden kampanyalarla ilgili öneriler alarak çalışmaları yürüteceğiz. Gece yürüyüşleri olacak. Kadınlar sokakta olacak. Sokakları ırkçı, faşist, militarist gruplara bırakmak niyetinde değiliz” diye konuştu.

Asya İnedi

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür