Tecavüz hastalık değil suç

Tecavüz hastalık değil suç

Devlet tarafından hastalık olarak gösterilmeye çalışılan tecavüz suçuna karşı hadım önerisine kadınlar tepkili. Kadınlar, ‘Tecavüz bir hastalık değildir. Bu nedenle; tecavüzün çözümü hadım değildir’ diyor

Uzun süredir iktidar partisi tarafından belirli aralıklarla gündeme getirilen; cinsel suç işleyenlere karşı uygulanacak olan hadım yasası tüm tartışmalara ve kadın örgütlerinin tepkilerine rağmen geçtiğimiz haftalarda çıktı. Yasayla beraber en çok tartışılan konuların başında ise; tecavüzün veya cinsel saldırıların bir hastalık olup-olmadığı...  Uzmanlar, tecavüzün bir hastalık ya da hormonsal dürtülerden ileri gelmediği noktasında hem fikir. Bu noktada cinsel saldırıların hormonlara müdahale edilerek çözülemeyeceği görüşündeler. Hatta, Virginia Commonnwealth Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü olan ve üniversitenin kadın çalışmaları bölümünün de başkanlığını yapan Diana Scully, cinsel saldırı suçundan cezaevinde tutuklu olan erkeklerle yaptığı görüşmelere dayandırdığı araştırmasını “Cinsel Şiddeti Anlamak” başlığıyla kitaplaştırdı. Türkçe’ye de çevrilmiş olan kitapta, erkeklerin, tecavüzü hangi biçimde gerçekleştirmiş olurlarsa olsunlar tecavüz ettikleri kadınları hiçbir zaman hakları olan bireyler olarak görmedikleri bilgisi yer alıyor.

Hapse gireceğini düşünmemiş!

Öyleki, araştırmaya kaynaklık eden erkeklerin hiçbiri tecavüz suçundan hapse gireceğini dahi düşünmemiş. Yani tecavüzcülerin kendi ifadeleri de, meselenin cinsel dürtü meselesi olmadığını, çok daha ötesi olduğunu ve oraya odaklanmadan cinsel suçlarla mücadele edilemeyeceğini gösteriyor. Hal böyleyken, tecavüzün bir hastalıktan çok, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve  kışkırtılan erkeklikten doğduğu gerçeği ortaya çıkıyor. Ayrıca madalyonun diğer bir yüzü daha var ki; o da evli ya da birlikte oldukları erkeklerin  tecavüzüne maruz bırakılan kadınlar...

Kadınlar ne diyor?

Peki, kadınlar hadım konusunda ne düşünüyor Hadım yasasını nasıl değerlendiriyor? Sorumuza yanıt veren kadınların tamamı; tecavüzün bir hastalık olmadığı noktasında hem fikir. Bir kısmı hadımın kısmen çözüm olabileceğini söylese de, tek başına çözüm olmayacağı görüşündeler. Kadınların ortaklaştığı bir diğer nokta ise; toplumun; cinsiyet ve cinsellik konularında eğitilmesi...

İşte kadınların hadım yasası konusundaki düşünceleri:

Dilan Taş (Öğrenci) : Tecavüz bir hastalık değildir. Bu nedenle; tecavüzün çözümü hadım değildir. Ayrıca duyguları bastırmak tehlikeli sonuçlara sebebiyet verebilir. Bu tarz yöntemlere gitmek yerine topluma cinselliğin ne olduğu konusunda toplumu eğitmek gerekiyor. Bu da tek başına çözüm değil, okullarda   cinsiyet  eşitliği üzerine eğitimler verilmeli. Fakat bu ülkede bunun tam aksi yönde politikalar işliyor. Gazetelerde küçük yaştaki çocuklara nasıl eğitimler veriliyor okuyoruz. Kısacası ben hadımın çözüm olduğunu düşünmüyorum.  

Gizem Gündüz (Sinemacı): Tecavüzü bir hastalık olarak göstermeye çalışıyorlar. Fakat tecavüz bir hastalık değil, doğal olarak ilaçla müdahale de akıl işi değil. Hadım yasası  ile tecavüzü engelleyeceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar ama yasayla farklı bir amaç güdüyorlarsa onu bilemiyorum. Ayrıca böyle bir yasa yerine mevcut yasaları uygulasalar daha mantıklı olacak. Televizyonlardan seyrediyoruz, gazetelerden okuyoruz verilen cezaların ne kadar yetersiz olduğunu. Benim görüşüm toplumu kadın erkek eşitliği konusunda bilinçlendirmek.

Dilek Kaya (Öğretmen ) : Tecavüz bir hastalık değil, bunu altını çizmek gerekiyor. Bunun için bir ceza verilecekse, bu hadım olmamalıdır. Ayrıca ben böyle bir cezanın bu toplumda sadece sözden ibaret kalacağını düşünüyorum. Uygulanmaz bile,mesela;  hapis cezaları uygulanıyor mu? benim takip ettiğim kadarıyla uygulanmıyor. Tecavüzün önlenmesinin tek yolu; eğitimdir.  Erkeklerin düşüncelerini, bakış açısını değiştirme noktasında çalışmalar yapılmalıdır.

Nazan Uzun (Öğretmen ) : İnsanların kişisel yardımlara ihtiyaçları vardır. Bunlar öncelikle iyi gerçek bir eğitimdir, önce kişi kendisini sorgulamalıdır. Ben neyim yaşamım da nelere ihtiyaç var gerçek manada bunları anlayıp ona göre de kendini düzeltmelidir. Tecavüz bir hastalık değildir. Aile ve toplum tarafından verilen yanlış eğitimlerle ortaya çıkan durumdur. Çözümü de yanlış eğitimlerin doğruya çevrilmesiyle olacaktır.

Burcu Özlütürk (Özel sektör çalışanı ): İnsanı toplum yetiştirir, tecavüz de insanın yaşadığı toplumdan aldığı öğrendiği bir şeydir. Tecavüz bir hastalık olduğunu düşünmüyorum ve hadımla da çözülmez. Tecavüzü hadımla değil bilinçle çözmek gerekiyor. Erkeklerden çok erkeklerin çocukluğundan beri pekiştirilen erkek zihniyetini hadım etmek gerekiyor.  

Gizem Arsun (Sinemacı ): Tecavüz sonradan gelişen bir algıdır. Aileden başlayarak toplumsal değer yargılarıyla pekiştiriliyor. Hadım yasasıyla bunun engellenilebileceğini düşünmüyorum. Çözüm ancak küçük yaşlardan başlayacak eğitimlerde olduğunu düşünüyorum. En başta saldırgan bireylerin yetiştirilmemesi gerekiyor.

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür